Katonai műholddal kezdődött a 2021-es űrindítások sorozata Oroszországból.
A Lotos-S1 sorozatba tartozó, az elektromágneses jelek forrásainak felderítésére szolgáló műhold (Kozmosz-2549) a katonai kezelésben levő észak-oroszországi starthelyről, Pleszeckből indult február 2-án, magyar idő szerint 21:45-kor. A start idén az első volt Szojuz hordozórakétával, és az első Oroszországból.
A Szojuz-2.1b rakéta startja Pleszeckből. A rakéta 67°-os hajlásszögű, 900 km magas földtávoli ponttal rendelkező, elnyúlt pályára helyezte hasznos terhét. Innen alakítják majd ki néhány nap leforgása alatt a 900 km-es körpályát. (Kép: Orosz Védelmi Minisztérium)
A most pályára állított műhold az orosz hadsereg Liana rádiós felderítő rendszerének újabb tagja. Ez két típusú műholdból áll, a Lotos-S1 mellett a másik a Pion. Ugyanakkor a mostanival együtt eddig felbocsátott mind az öt űreszköz az előbbi sorozatba tartozik. A Liana program az 1990-es években kezdődött, a szovjet időszakban használt Celina rádiós kémműholdrendszer felváltására. A Pion műholdak inkább az ellenséges haditengerészeti tevékenység felderítésére szolgáló speciális űreszközök lesznek, a hajók mozgásának követésére is alkalmas radaros képességgel is felvértezve.
Lotos (balra) és Pion. (Kép: KB Arsenal)
A három tengelyre stabilizált, két napelemtáblával energiát termelő műholdak építője a CSZKB Progressz vállalat, a Jantar típusú távérzékelő (kém)műholdaknál is alkalmazott platform átalakított változatát használják. A Lotos-S1 a Lotos-S jelzésű prototípus végleges változata. A 2009 novemberében és 2014 decemberében felbocsátott első két példány az S sorozatú prototípust képviselője volt. További két Lotos-S1 2017 decemberében és 2018 októberében állt pályára. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hallgatózás az űrből
Egy orosz start – most sikerrel
Újabb Szigony az égen
Két nap, két Szojuz, két starthelyről
Újab Lotos-S1 kémműhold indult Pleszeckből (nasaspaceflight.com)