A páros pénteken Pleszeckből, egy Szojuz-2.1v rakétával állt pályára.
A Szojuz rakétaváltozatok legkisebbikét 2013-as bemutatkozása óta mindössze kilencedik alkalommal használták. A rakéta egy Volga végfokozattal repült. A mostani start október 21-én magyar idő szerint 21:20-kor történt a katonai kezelésben levő észak-oroszországi bázisról. A műholdak is katonai célúak, erre utal a jelölésük (Kozmosz-2561 és -2562), valamint az, hogy feladatukról és felszereltségükről semmi hivatalos információ nem látott napvilágot. Az indítás paraméterei alapján közel poláris (kb. 97° hajlásszögű) napszinkron pályára kerültek az űreszközök.
A Szojuz-2.1v előző indítása Pleszeckből a Kozmosz-2558 műholddal, 2022 augusztusában. (Kép: Roszkoszmosz)
Nem hivatalosan az a hír terjedt el, hogy egy új típusú, eddig még nem használt katonai műhold első két tagjáról van szó. Könnyen meglehet, hogy az USA-326 jelzésű amerikai katonai műhold megközelítése és kikémlelése a feladatuk, a pálya és az indítás időpontja legalábbis erre enged következtetni. (Már az augusztusban ugyaninnen, ugyanilyen rakétával felbocsátott Kozmosz-2558 esetében is ezt gyanították – a két dolog persze nem zárja ki egymást.)
A mostani startot eredetileg október 18-ára tervezték, de a visszaszámlálás – feltehetően nem sokkal a tervezett indítási időpont előtt, de ismeretlen okból – leállt. Egy nappal később ugyancsak megszakították az előkészületeket. Az Orosz Védelmi Minisztérium megerősítette, hogy a pénteki pleszecki indítás sikerrel járt, de ezen kívül semmi mást nem közöltek.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kozmosz-2558: mi után kémkedhet?
Bemutatkozott a Szojuz-2.1v
A Kozmosz-2561 és -2562 indítása (nasaspaceflight.com)