Japán idei első űrindítása nyomán egy radaros kémműhold került pályára.
Az IGS (Intelligence Gathering Satellite) sorozat optikai és radaros műholdakból áll. Január 26-án magyar idő szerint 2:50-kor egy utóbbi típusba tartó űreszköz startolt Japán déli részéről, a Tanegashima űrközpontból. A hordozórakéta egy H-2A volt, amelynek „meg vannak számlálva a napjai”, hiszen a felváltására készült H3 rakéta hamarosan, talán már február 12-én bemutatkozhat. Az IGS Radar-7 műhold alacsony, pólusközeli napszinkron pályáról figyeli majd a Föld felszínét. A pontos pályaelemeket nem közölték, de korábbi küldetések nyomán 500 km körüli magasságú, 97,4° hajlásszögű pályáról lehet szó.
Egy második generációs IGS Radar műhold a Föld körül, kinyitott napelemtáblákkal és alul az apertúraszintézises radarberendezés (synthetic aperture radar, SAR) antennájával. (Fantáziakép: p-island.com / S. Matsuura)
A kormányzati üzemeltetésű IGS Radar-7 állítólag fél méteres felszíni felbontású radarképek készítésére lesz alkalmas. Az IGS sorozat második generációjának tagjait 2015-től kezdődően indították, az optikai műholdak felbontása akár 30 cm is lehet. A program elindítását eredetileg a Japán területe fölött végrehajtott 1988-as észak-koreai rakétakísérlet nyomán határozták el. Amint a hírekből kiderül, máig nem veszítette el jelentőségét... Az előző IGS Radar műhold, a 6-os sorszámú 2018 nyarán állt pályára. Az űreszköz által gyűjtött adatokat nem csak katonai-nemzetbiztonsági, de polgári célokra, például katasztrófahelyzetek elhárításakor is alkalmazzák.
A Japán Űrügynökség (JAXA) számára a Mitsubishi Heavy Industries által épített H-2A rakétatípus 2001 augusztusa óta van szolgálatban. Az eltelt idő alatt négy változatban is készült, de mára ez az egy maradt használatban. Most a 202 jelzésű konfigurációban repült, ahol az első szám a két fokozatra, a második 0 a használt folyékony hajtóanyagú segédrakétákra, a harmadik 2-es a szilárd hajtóanyagú segédrakétákra (SRB-A) utal. Az IGS Radar-7 indítása után a H-2A típus számára még négy indítás van hátra, mindegyiket még az idei év vége előtt tervezik végrehajtani. A rakéta az 50. repülésével vonulna ki a használatban levő hordozóeszközök közül. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
IGS Radar-6: japán kémműhold indult
IGS Radar-5: kémműhold Japánból
Radaros kémműhold Japánból
Az IGS Radar-7 indításával kezdődött Japán idei űréve (nasaspaceflight.com)