December 17-én először Kaliforniából indítottak 21 nemzetbiztonsági célú Starshield műholdat, majd Floridából következett két O3b mPOWER távközlési hold.
Ha ehhez még hozzászámítjuk a legújabb amerikai GPS navigációs műhold felbocsátását, amely „nálunk” már 17-ére esett, a helyszínen azonban még csak 16-ára, akkor kevesebb mint 24 óra leforgása alatt három Falcon-9 indítás is történt, a SpaceX által a rakéta kiszolgálására fenntartott mindhárom starthelyről. A hetedik GPS Block 3 műhold felbocsátása a floridai Cape Canaveral bázisról történt, erről tegnap külön cikkben számoltunk be.
A következő indítás (NROL-149) helyszíne a kaliforniai Vandenberg űrhaderő-támaszpont volt, az időpont pedig magyar idő szerint 11:30. A műholdas felderítésért felelős amerikai kormányzati szervezet, az NRO (National Reconnaissance Office) megrendelésére 21 új űreszköz indult az alacsony pályás Starshield rendszerbe. Ez volt a jelenlegi ismereteink szerint összesen 8 lekötött Starshield start közül a hatodik. Az első négy alkalommal a mostanihoz hasonló számú műhold indult, legutóbb viszont csak kettő – a rakéta orrkúpja alatt a többi helyet a SpaceX saját alacsony pályás internetszolgáltató műholdseregének, a Starlinknek a tagjai foglalták el. A Starlink és a Starshield között vannak hasonlóságok, bár ez utóbbi típus műszaki részleteiről nyilván nem tudni semmi pontosat. Feltehetően a Starlinkekhez hasonló, de titkosított távközlési feladatok mellett katonai felderítő (a földfelszínt megfigyelő) célokra is használják ezeket. A most felbocsátott műholdak katonai jelzéssel az USA-441-től USA-461-ig terjedő sorszámokat kapták.
Az NROL-149 jelű küldetést a Falcon-9 22-edik alkalommal használt, B1063 sorszámú első fokozatával hajtották végre, amely most is épségben visszatért az Of course I still love you nevű úszó platformra, a Csendes-óceánra. A landolás előtti pillanatokról egy képkocka a startközvetítésből, balra a rakétafokozatra szerelt, jobbra a platformra rögzített kamera képével. (Forrás: SpaceX)
December 17-én 21:58-kor ismét Florida, ezúttal a NASA Kennedy Űrközpontjának 39A startállása volt a helyszín. Innen a luxemburgi székhelyű SES távközlésiműhold-üzemeltető két O3b mPOWER műholdját vitte egy Falcon-9 rakéta közepes magasságú Föld körüli pályára. Ezek voltak a sorozat 7. és 8. számú űreszközei (más számozással, amely figyelembe veszi az első generációs O3b műholdrendszer 20 tagját is, O3b FM27 és FM28). Érdekesség, hogy ennek a Falcon-9 rakétának az első fokozata (B1090) gyári új példány volt, az Atlanti-óceánon állomásozó Just Read the Instructions platformra szállt le.
A két új O3b mPOWER műhold még a szerelőcsarnokban, a rakéta orrburkolatának zárulása előtt. (Kép: SpaceX / SES)
Az O3b mPOWER műholdjai közepes, 8000 km körüli magasságú pályákon, az egyenlítői sík közelében keringenek a Föld körül. Feladatuk internetes adatátjátszás. A rendszer előfizetői jellemzően kormányzati szervezetek és vállalatok (például távközlési cégek, repülőtársaságok, óceánjáró hajók üzemeltetői). A lefedettség az 50° északi és déli szélességek közötti területekre terjed ki. A végfelhasználók becsült száma mintegy 15 millió ember.
A második generációs O3b műholdsorozat építője a Boeing. A mostani páros indítását a már pályán levő négy műhold elektromos tápellátásával tapasztalt problémák késleltették. A most felbocsátott példányokon a remények szerint ezt a hibát kiküszöbölték. A tápellátási hibák csökkentik a kezdetben felbocsátott 6 műhold várható hasznos élettartamát is. Ezért az eredetileg tervezett 11 helyett immár 13 példány felbocsátása a cél. A 9–11 közöttiek 2025-ben, az utolsó „ráadás” műholdpáros 2026-ban állhat pályára. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A hetedik
NROL-126: furcsa kombináció
Újabb adag Starshield
Starshield: a harmadik adag
Tovább épül a Starshield
Indul a Starshield
Újabb két O3b mPOWER
Két távközési hold Falcon-9-cel
O3b mPOWER: kezdődik!
Az NROL-149 indítás Starshield műholdakkal (Spaceflight Now)
A hetedik és nyolcadik O3b mPOWER (Spaceflight Now)