Tavaly hatszor tették, idén (legalább) ötször bocsátanak fel műholdakat a nemzetbiztonsági célú amerikai rendszerbe. Ma megvolt az első.
A Starshield műholdak a SpaceX Falcon-9 rakétáival indulnak, a műholdas felderítésért felelős amerikai kormányzati szervezet, az NRO (National Reconnaissance Office) megbízásából. Az űreszközöket a feltételezések szerint a SpaceX és a Northrop Grumman gyártja. Pontos műszaki paramétereik nem ismeretesek, de a SpaceX polgári célú alacsony pályás Starlinik műholdseregéhez hasonlóan kommunikációs és adattovábbítási céllal, emellett földmegfigyelési (felderítési) céllal is működhetnek.
A mostani start jelzése NROL-153 volt. A Falcon-9 rakéta Kaliforniából, a Vandenberg támaszpontról emelkedett a magasba január 10-én magyar idő szerint 4:52-kor. Ez volt az idei első start az Egyesült Államok Űrhaderejének nyugati parti bázisáról, a SpaceX idei másik három starját Floridából végezték.
Startra kész az NROL-153 küldetést teljesítő Falcon-9 rakéta. A sokat látott első fokozatot (B1071) 22-edik alkalommal használták. (Kép: SpaceX)
Az indítás előtt, illetve közvetlenül utána még nem lehetett tudni, hogy pontosan hány Starshield hold fért be a rakéta orrkúpja alá. Korábban általában 21 darabot indítottak egy-egy alkalommal, már amikor nem voltak „társbérletben” másféle űreszközök is a rakétán, mert akkor kevesebb Starshield hold állt pályára. (Frissítés: most is 21 darab volt, a műholdak az USA-463 és USA-483 közötti számokat kapták.)
Az NRO várhatóan 2028-ig folytatja a Starshield konstelláció kiépítését. A cél, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei számára egy robusztus, nagy lefedettséget, rövid visszatérési időt és gyors információáramlást biztosító műholdrendszer jöjjön létre. Az idénre tervezett, egyelőre további négy küldetés kódjai NROL-57, -192, -48 és -145 lesznek (nem mintha ezek bármit elárulnának az adott repülésről, a nemzetbiztonsági célú indítások hagyományához igazodva).
Az NRO a több száz műholdból álló konstelláció működtetését, irányítását egyre inkább automatizált módon végzi. Ezt a bővülő műholdsereg összetettsége indokolja. Az automatizálás, a gépi tanulási módszerek alkalmazása abban is segít, hogy felgyorsítsák a pályán gyűjtött adatok eljuttatását azokhoz, akiknek azokra szükségük van – katonai döntéshozóknak, harcoló alakulatoknak. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Egy nap, még két Falcon-9
NROL-126: furcsa kombináció
Starshield aggályok
Újabb adag Starshield
Még több zavar az égből
Starshield: a harmadik adag
Tovább épül a Starshield
Indul a Starshield
Nemzetbiztonsági piac
NROL-153 (Starshield) indítás (Spaceflight Now)