Az inkább kedvezőtlen időjárás-jelentések ellenére most mégsem kellett elhalasztani az űrrepülőgép startját.
(Kép: NASA)
A magyar idő szerint vasárnap hajnali (Floridában szombat esti) időpontban elindult a Discovery, fedélzetén hét űrhajóssal. A pontos időpont közép-európai időben december 10-én 2:47. Hosszú ideje ez volt az első éjszakai start. Az alvás után a repülés első teljes napját az űrhajósok – köztük az ESA színeiben az első svéd és egyben első skandináv, Christer Fuglesang – a Discovery tüzetes vizsgálatának szentelik majd. Az űrállomáshoz magyar idő szerint hétfőről keddre virradó éjfél körül kapcsolódnak (december 12-én 0:17-kor).
A NASA a Discovery indításának első elhalasztására kb. félmillió dollárt fizetett rá. Az extra ár lényegében a 15 emelet magas külső hajtóanyag-tartály felesleges feltöltésének majd kiürítésének költségéből adódik. A második halasztás – mivel az indítás hétvégére esett, s ilyenkor az alkalmazottakat jobban meg kell fizetni – még 100 ezer dollárral több pénzt vitt volna el.
Az STS-116 teljes költsége egyébként nagyjából egymilliárd dollár. Ebbe beleértendők a start előkészületei, az indítóeszközök, a szállítás, a kiszolgáló infrastruktúta fenntartása és a munkabérek. Az előkészületek nélkül csak magának a Discovery-repülésnek a költsége ebből 100 milliót tesz ki. (Forrás: Space.com)
Kapcsolódó cikkek:
Még nem indult el a Discovery
Decemberben repül újra a Discovery