Floridából útjára indult az űrrepülőgép a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé.
A sikeres start a Kennedy Űrközpontból helyi idő szerint június 8-án 19:38-kor (közép-európai idő szerint 9-én hajnalban, 1:38-kor) törént. Amint az STS-117-es küldetés mellékelt jelvényén is látható, az Atlantis fedélzetén hét űrhajós tartózkodik. Közülük egynek, Clay Andersonnak a neve utólag került fel. Ő fogja leváltani az ISS-en december óta dolgozó Sunita Williamst; a felhalmozódott késések miatt Anderson az eggyel későbbi, STS-118-as repülés személyzetéből került át ide. Az Atlantis paracsnoka Frederick Sturckow (2 korábbi repüléssel), a pilóta Lee Archembault. A további űrhajósok: Patrick Forrester (eddig 1 repülés), Steven Swanson, John Olivas és James Reilly (eddig 2 repülés; a külön nem jelzett résztvevők újoncok).
A mostani repülést eredetileg márciusra tervezték, de a már a 39A jelű indítóhelyen álló Atlantist február 26-án erős jégverés érte. A külső üzemanyagtartály borítása, annak is leginkább a felső, a folyékony oxigént szállító része számos ponton megsérült. Magának az űrrepülőgépnek nem esett különösebb baja. A sérülések kijavítására az Atlantist visszaszállították a szerelőcsarnokba, s a munka igencsak elhúzódott.
(Fotó: Ben Cooper/Spaceflight Now)
Az út fő célja – a Williams-Anderson csere lebonyolításán túl – az ISS napelemrendszerének továbbépítése. Ezzel nyílik meg a lehetőség, hogy végre rövidesen feljusson az európai és japán kutatómodul az űrállomásra. A mostani munkálatokhoz három űrséta szükséges. Egyrészt új napelemtáblákat (S3/S4) visznek és szerelnek fel, másrészt a napelemek megfelelő irányba való forgatását biztosító csuklót állítanak üzembe. A további tervekben egy régebbi napelemszárny (P6-2B) összecsukása is szerepel, hogy azt azután egy következő űrrepülőgépes csapat át tudja majd helyezni a végleges pozíciójába. (Decemberben a Discovery űrhajósainak meggyűlt a baja egy hasonló összecsukási művelettel, ezért akkor egy terven felüli űrsétát is be kellett iktatni a programba.) Az Atlantis várhatóan június 19-én tér majd vissza a Földre.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Űrrepülőgépes személyzetcsere
Friss űrhajós hírek
Árnyék a Hold felé
Szerelési munkák az űrállomásnál
Sikerült összehajtani a napelemet
STS-117 információk (SpaceflightNow.com)