A NASA elkezdte feltölteni az Atlantis külső üzemanyagtartályát. Az időjárás ugyan még közbeszólhat, de ha minden jól megy, az űrrepülőgép 20.45-kor indulhat a Kennedy Űrközpontból.
Helyi idő szerint hajnalban a NASA Kennedy Űrközpontjában megkezték az Atlantis külső üzemanyagtartályának feltöltését. Hamarosan elérkezett az a pillanat is, amikor „élesben" kiderült, hogy a tartály szenzorrendszerének kábelezésén végrehajtott módosítások sikeresek lettek-e. (Az eredmény: igen!) Mint ismeretes, az űrrepülőgép indítását eredetileg december elejére tervezték, de akkor az üzemanyagtartály feltöltése közben a szintjelző szenzorok hibás jelzéseket adtak. A hosszadalmas vizsgálatok után kiderült, hogy a szenzorok kábelezésével, pontosabban a kábelek csatlakozóinak szerelésével volt probléma. A probléma megoldására a jövőbeli repüléseken megváltoztatott technológiával szerelt csatlakozókat fognak használni.
(Fotó: NASA)
Az űrrepülőgép visszaszámlálásában eddig semmilyen technikai jellegű probléma nem okozott fennakadást. Florida felé közeledik ugyanakkor az a hidegfront, amelynek nyomán az Egyesült Államok déli területein több ember életét követelő tornádók keletkeztek. Hasonló események Floridában ugyan nem várhatók, de a front miatt a NASA meteorológiai szolgálata mindössze 30%-ra tette annak az esélyét, hogy ma elindulhat az Atlantis. (Az időjárásnak elsősorban akkor van szerepe, ha az űrrepülőgépnek valamilyen probléma miatt közvetlenül indítás után vissza kell térnie a starthely melletti leszállópályára.) 24 órás halasztás esetére ez az érték 60%, vasárnapi indításra pedig már 70%.
Végezetül a kedves olvasók figyelmébe ajánljuk a Nemzetközi Űrállomás pályáját. Ez ugyanis úgy alakul, hogy ma este, az Atlantis indítását megelőző két „kör" alatt hazánkból is láthatóvá válik az ISS. A Heavens-Above információi szerint az első átrepülés 17.00-kor kezdődik nyugaton, az Űrállomás 17.03-kor ér a legmagasabbra (55 fokos magasságra) észak-északnyugaton, majd 17.06-kor tűnik el a kelet-északkeleti horizonton. A második átrepülés adatai: megjelenés 18.36-kor nyugat-északnyugaton, emelkedés 33 fokos magasságig, mely 18.38-kor következik be északi irányban, végül néhány másodperccel később az ISS belép a Föld árnyékába, és eltűnik szemünk elől. (Az adatok Budapestre érvényesek, az országon belül néhány másodperces időbeni, és néhány fokos látószögi eltérések lehetségesek.) Már csak az kell, hogy csakúgy, mint Floridában, fölöttünk se legyen felhős az ég...
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Orbitális csúcsforgalom
Magyar agykutatók kísérlete a Nemzetközi Űrállomáson
Heavens-Above