Véget ért az űrrepülőgép STS-125 jelű küldetése, amelynek során a hét amerikai űrhajós felújította a Hubble-űrtávcsövet.
A landolásra két napot kellett várni, mivel az első számú leszállóhelyen, a floridai Kennedy Űrközpontban kedvezőtlen, esős és viharos időjárás akadályozta a földet érést. Végül ma, május 24-én, magyar idő szerint 17:39-kor érintette az Atlantis futóműve a kifutópályát. A NASA mindenképpen végre akarta hajtani a leszállást, bár a fedélzeten még egy napra való tartalékok voltak. Így kénytelenek voltak a kaliforniai Edwards Légitámaszpontot választani. Ez volt az 53. shuttle-leszállás Kaliforniában, legutóbb tavaly novemberben az Endeavour (STS-126) ért itt földet.
Az amerikai űrhivatal szívesebben hozza vissza az űrrepülőgépeket Floridába, hiszen azok onnan is szoktak indulni. A kaliforniai leszállásokat követően egy speciálisan átalakított repülőgép hátán át kell reptetni az űrrepülőt a kontinens nyugati részéről a keletire, ami 1,8 millió dolláros többletköltséggel és időveszteséggel jár.
Scott Altman parancsnok és hat társa a Hubble-űrtávcső ötödik, és egyben utolsó helyszíni nagyjavításáról tér vissza, ahová május 11-én indultak. Feladataikat – kisebb, szükségszerűen bekövetkező technikai problémák mellett – sikeresen megoldották. Az öt egymás utáni napon végrehajtott külső szerelési munkák (űrséták) alkalmával új tudományos berendezések kerültek az űrteleszkópra, egyes régebbieket megjavítottak. A 19 éves űreszköz új giroszkópokat, akkumulátorokat és külső hőszigetelő borítást kapott. Kicserélték az adatkezelő számítógépes rendszer tönkrement egységeit. A szerelési munkák meglehetősen bonyolultak voltak, egy részüket sosem tervezték az űrben végrehajtani. A javítások révén a Hubble még öt (de akár tíz) évig üzemképes maradhat, tovább szolgálva a csillagászokat.
Viszlát Hubble! Az STS-125 űrhajósainak május 19-én készített felvételén a javítás után már távolodó űrteleszkópot láthatjuk. (Kép: NASA)
Az Atlantis űrhajósai felkészítették az űrteleszkópot az „utolsó útjára” is. Felszereltek egy dokkolóegységet, amelynek segítségével egy majdan odaküldendő mesterséges hold, illetve annak hajtóműve el tudja távolítani pályájáról. A Hubble maradványai valamikor 2020 után feltehetően a Csendes-óceánban végzik dicsőséges pályafutásukat.
A NASA három űrrepülőgépből álló flottája jövő év végéig (vagy talán 2011 elejéig) nyugdíjba vonul. Ez volt az utolsó küldetés a Hubble-űrtávcsőhöz. A programból még hátralevő repülések során a cél a Nemzetközi Űrállomás lesz. A mostani Hubble-javítás 1,1 milliárd dollárba került. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Atlantis: leszállás vasárnap?
Szombatra halasztották az Atlantis leszállását
Ma leszáll az Atlantis – ha az időjárás engedi
Hubble-javítás: túl az utolsó űrsétán
Az Atlantis és a Hubble fantasztikus fotókon
Hubble: nehezen adta meg magát a régi kamera
Már az Atlantis „kezében” a Hubble
Elindult az Atlantis a Hubble-űrtávcsőhöz
Az STS-125 küldetés eseményei (SpaceflightNow)