Az Atlantis űrrepülőgép 2010. május 14-én indulhat el legkorábban, minden bizonnyal utolsó űrrepülésére. A sikló múlt hét csütörtökön érkezett meg a 39A indítóállásra, hogy megkezdődjön a felszállás előkészítésének végső szakasza.
A küldetés parancsnoka Kenneth Ham lesz. Legfőbb segítője Dominic Antonelli másodpilóta. Michael Good, Piers Sellers, Stephen Bowen és Garrett Reisman a kijelölt küldetésspecialisták. Piers Sellers harmadik űrutazására készül, a legénység többi tagja „csak” a második űrrepülése előtt áll. Az STS-132 lesz sorrendben a százharminckettedik űrrepülőgép-indítás, valamint az Atlantis harminckettedik űrutazása.
Az STS-132 legénysége, háttérben az űrsikló az indítóálláson. (Kép: NASA TV)
Amennyiben az űrrepülőgép-program nem lesz kibővítve még néhány küldetéssel, az STS-132 tizenkét naposra tervezett küldetése lesz az utolsó alkalom, amikor az Atlantis a világűr végtelen fekete óceánjának tapinthatatlan hullámain fog úszni. „Fájdalomdíjként” egy nem mindennapi feladatot adtak az 1985 óta szolgálatban álló űrrepülőgépnek. Az STS-132 fő feladata ugyanis egy orosz gyártmányú űrállomásmodul, a Rasszvet („Hajnal”) feljuttatása és felszerelése a Nemzetközi Űrállomásra. Ilyen műveletre (orosz gyártmányú modul feljuttatására amerikai űrrepülőgéppel) a nemzetközi űrbázissal kapcsolatban még soha sem került sor. A jelenlegi égi támaszpont előfutárának számító Mir űrállomás történetében is csak egyszer. 1995 novemberében szintén az amerikai Atlantis űrrepülőgép szállította fel az orosz gyártmányú dokkolómodult (DM: Docking Module), amelyet egyébként a Szojuz űrhajó orbitális egységéből fejlesztetek ki.
A korábban MRM-1 (Mini Research Module-1) néven szereplő Rasszvet modul a floridai űrrepülőtéren, a végső előkészítés közben. (Kép: NASA)
Ezen küldetés során ismételten három járművön kívüli tevékenységet, azaz űrsétát kívánnak végrehajtani. A sorrendben az elsőt Reisman és Bowen, a másodikat Bowen és Good, a harmadik, végső űrsétát pedig Good és Reisman fogja elvégezni. Mindhárom járművön kívüli tevékenység keretében az űrbázis külső rácsszerkezetén fognak szerelési munkálatokat elvégezni. Többek között felszerelnek egy tartalék Ku-sávú antennát, kicserélnek három akkumulátort, és elvégeznek olyan műveleteket is, amelyek a megelőző STS-131 küldetésről csúsztak át az STS-132 menetrendjébe.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Új orosz dokkolómodul az űrállomásra
STS-132 információk (Spaceflight Now)