Az Atlantis űrrepülőgép május 14-én indulhat az utolsó repülésére.
Az űrrepülőgép-program felelősei e hét szerdán megadták a zöld jelzést az Atlantis küszöbön álló küldetésének. Az STS-132 jelű misszió lesz valószínűleg a nevezett madárka utolsó űrrepülése. Eredetileg úgy gondolták, hogy az Atlantis űrsiklót már 2008-ban, az utolsó tervezett Hubble-szervizelés után kivonják a forgalomból, és alkatrészbányaként hasznosítják a veterán űrrepülőgépet a másik két űrsikló számára. Az elképzelés fő oka a spórolásra való törekvés volt: két sikló repülőképes állapotban való tartása olcsóbb, mint három példány aktív szolgálatban való üzemeltetése. Azonban már az STS-117 is több hónapot késett egy kellemetlen jégeső miatt, nyilvánvaló volt, hogy az elképzelt ütemtervet nem fogja tudni tartani a NASA két siklóval. Ezért úgy döntöttek a „fejesek”, hogy egészen a flotta nyugdíjba meneteléig repülhet az Atlantis is.
Búcsúrepülés előtt áll az Atlantis: irány az alacsony Föld körüli pálya! Harminckettedik, utolsó alkalommal. (Kép: Justin Ray / Spaceflight Now)
Az orosz gyártmányú Rasszvet modul, az STS-132 fő hasznos terhe már elhelyeztetett a Shuttle rakterében. A küldetés keretében három űrsétát is végeznek majd. Kicserélnek három akkumulátort a Nemzetközi Űrállomáson, valamint felszerelnek a bázisra egy tartalék Ku-sávú antennát. Ugyanez a hírközlő rendszer megtalálható a Space Shuttle fedélzetén is. Mivel a Discovery előző, STS-131 jelű útján szinte az egész küldetés idejére kiesett a fenn említett, kulcsfontosságú kommunikációs rendszer, a NASA szakemberei komoly figyelmet fordítottak az Atlantis Ku-sávú antennájára a felkészítés során. Amennyiben 14-én, magyar idő szerint este 20 óra 20 perckor nem sikerül élni az első indítási lehetőséggel, egészen május 18-ig van lehetőség útjára bocsátani a küldetést a májusi indítási ablakban. Ezután már csak június végén lesz lehetőség az indításra, mivel be vannak tervezve más rakétaindítások is, illetve a Nemzetközi Űrállomás pályája sem lesz megfelelő. Amennyiben május 14-én sikerül az indulás, két nappal később, 16-án kerülhet sor a nemzetközi űrbázishoz való dokkolásra, magyar idő szerint délután fél öt körül.
Piers Sellers és Stephen Bowen űrhajósok a NASA űrsikló-szimulátorában. A nyomásálló öltözék sem az eredeti: a földi tréningekhez gyártott darabokat viselik a bátor űrcowboyok. (Kép: NASA)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
STS-132: Tervezett indulás május közepén
STS-132 információk (Spaceflight Now)