2003. május 14-én, 76 éves korában elhunyt Tófalvi Gyula Kossuth díjas mérnök, a műszaki tudományok doktora, c. egyetemi tanár, aki 1992 és 1997 között a Magyar Űrkutatási Iroda első igazgatójaként elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar űrkutatás új szervezetének megalapításában és vezetésében. Temetésére május 23-án került sor.
Mint az IRX-típusú ionoszféra-kutató berendezés megalkotóját a kozmikus térség aktív kutatásának egyik magyar úttörőjeként is számon tartották; ez a berendezés az 1958-as brüsszeli világkiállításon nemzetközi Nagydíjat nyert.
A hiradástechnika terén kifejtett munkája elismeréseként 1959-ben kapott Kossuth díjat. Később az Elektromechanikai Vállalat főmérnökeként, a Magyar Elektrotechnikai Egyesülés műszaki elnökhelyetteseként, majd a Távközlési Kutatóintézet igazgatójaként vett részt a magyar elektronikai ipar fejlesztési programjaiban, a távközlési kutatások vezetésében és a magyar televíziózás megalapításában.
1992-től a Magyar Űrkutatási Iroda ügyvezető igazgatója és az Űrkutatási Tudományos Tanács elnöke volt. Nagy lelkesedéssel és sikeresen dolgozott azon, hogy megteremtse az optimális feltételeket a magyar űrkutatás felvirágoztatására, az űrkutatás tudományos eredményeinek hasznosítására. Azon öt év alatt, amíg a szervezet vezetője volt, az volt a célja, hogy a magyar űrkutató társadalom elnyerje a kormányzat bizalmát és támogatását. Töretlenül hitt abban, hogy űrkutatás nélkül nincs műszaki-gazdasági fejlődés Magyarországon. Mai eredményeinkben benne van az ő lelkes, fáradhatatlan tevékenysége is.
Tófalvi Gyulát a Magyar Asztronautikai Társaság 1995-ben Fonó Albert díjjal tüntette ki.
Kapcsolódó linkek:
Magyar Asztronautikai Társaság