A Mars Society Magyar Tagozatának tagja, Kereszturi Ákos első magyarként vehet részt a nemzetközi szervezet Sivatagi Marskutató Állomásán folytatott munkában.
Ákos az ELTE Természet- földrajzi Tanszékének PhD-hallgatójaként, illetve a Magyar Csillagászati Egyesület tagjaként évek óta vizsgálja a vörös bolygó felszíni folyamatait, valamint múltbeli fejlődését. Jelenleg a csapat geológusaként dolgozik a sivatagi kutatóbázison.
A Mars Society 2000-ben kezdte el a Mars-analóg kutatóállomás projekt meg- valósítását, amelynek célja, hogy – a lehetőségekhez képest – a Földön szimulálják a marsi életkörülményeket és megállapítsák, hogyan tudnak majd az első emberek hatékony munkát végezni a vörös bolygó felszínén.
A társaság négy állomás üzemeltetését tervezi, amelyek közül két bázis már jelenleg is működik: a Flashline Arktikus Marskutató Állomás az Arktikus-szigetvilágban (a Kanadához tartozó Devon-szigeten), illetve a Sivatagi Marskutató Állomás az Egyesült Államok sivatagos vidékén, Utah állam déli, ritkán lakott részén, a Grand-kanyon közelében, ahol Ákos dolgozik.
Ákos elsődleges feladata, hogy a legénység geológusaként a földtani kutatómódszereket a feltételezett marsi viszonyokhoz és a biztonsági követelményekhez optimalizálja. Kezdeti tapasztalatait első jelentésében foglalta össze.
A teljes cikk a Mars Society Magyar Tagozatának honlapján tekinthető meg.
Kereszturi Ákos, Sik András