A BME Távoli Jövő Kutatócsoportja februárban hirdette meg a Naprendszer zászlaja pályázatát. Megszületett a végeredmény.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen működő Távoli Jövő Kutatócsoport felhívását a Naprendszer zászlajánal elkészítésére március elején az űrvilág.hu is ismertette. Több mint húsz pályázat érkezett, nem csak Magyarországról, hanem az USA-ból, Kanadából, a Vajdaságól és Szlovákiából is. A nyertes Pozsgay Gyula, a Komárom-Esztergom Megyei TIT Konkoly Thege Miklós Csillagászati Tagszervezetének az elnökének a terve. A pályázat legfiatalabb résztvevője a 14 éves Papp Adél Bernadett.
A zsűri az alábbi öt tagból állt:
Pozsgay Gyula a következőket jelölte meg zászlója alapkoncepciójának:
Dr. Galántai Zoltán, a kutatócsoport vezetője az Űrvilágnak elmondta, a nyertes pályaművet a valóságban is elkészítik, jelenleg szponzort keresnek a zászlószabáshoz.
A szavazás és a további zászlótervek megtekinthetőek a kutatócsoport honlapján. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kemény István József Attila díjas költõ
Kömlõdi Ferenc technológia-filozófus, a Távoli Jövõ Kutatócsoport tagja
Kõnig Frigyes képzõmûvész, tanszékvezetõ egyetemi tanár (Képzõmûvészeti Egyetem)
Dr. Nováky Erzsébet egyetemi tanár, a BKÁÉ Jövõkutatási Központ vezetõje
Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület fõtitkára
- a jobboldalon fent található csillag a Napot, a körülötte található körök pedig a Naprendszer bolygóit jelképezik. A Napot függõleges irányban az aranymetszés szabályai szerint helyeztem el úgy, hogy a harmadik kör alakúra egyszerûsített bolygó pálya éri el a zászló széleit, a Nap kisebb sugarai is a Föld pályájáig nyúlnak.
- a színválasztásnál fontos tényezõ volt a kontraszt, hogy a pályázati kiírásban található kitételeknek is megfeleljen, így a sötétkék, fehér, arany, vörös színeket választottam
- az egységet a Nap hosszabbik sugarai jelképezik, melyek minden körön áthaladnak.
-a formaválasztásnál igyekeztem egyszerûen elkészíthetõ motívumokat tervezni.
Felhívás a Naprendszer zászlajának megtervezésére
Workshop a BME-n
Távoli Jövő Kutatócsoport