A jubileumra ünnepi közgyűlésen emlékeztek december 8-án Budapesten, a Jövő Házában.
1957. október 4-én indult útjára a Szputnyik-1, bolygónk első mesterséges holdja. Magyarországon azonban már egy évvel korábban, 1956. május 26-án megalakult az első hazai űrkutatási szakmai szervezet, az Asztronautikai Bizottság. A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) ennek a szervezetnek a jogutóda, így az egyesület idén ünnepelhette fennállásának 50. évfordulóját.
A jubileum alkalmából a Jövő Házában tartottak emlékülést, melyet a MANT frissen megválasztott elnöke, dr. Horváth András vezetett le. Kiosztották az egyesület díjait, melyek közül a Fonó Albert-emlékérmet – mely életmű-díj – a jubileumra való tekintettel ketten is megkaphatták. Dr. Magyari Bélát aligha kell bemutatnunk olvasóinknak, hiszen kiképzett űrhajósként Farkas Bertalan tartaléka volt Csillagvárosban a szovjet-magyar űrrepülés során. Magyari Béla mélyen elkötelezett az ifjúság körében végzett ismeretterjesztői-népszerűsítői feladat ellátásában, sokáig alelnöke, 2001-2006 között pedig elnöke volt a MANT-nak. Számos társszervezettel és társintézménnyel együttműködve gyümölcsöztette szakmai és személyes kapcsolatait – mind a magyar asztronautika javára.
Dr. Szabó József szintén a Fonó Albert-emlékérmet vehette át. Az 1970-es évek második felétől a magyar űrrepülés előkészítésének, és a tudományos program kidolgozásának vezetője volt katonai vonalon. Jelentős érdeme van abban, hogy a magyar űrrepülés során tartalmas és kiterjedt tudományos programot sikerült végrehajtani. Ez a program máig is meghatározó magyar űrkutatás számára. A MANT munkájában a közvetlen részvétele is jelentős, akár a pedagógusoknak szervezett ŰRTANítás című előadói ülésekre, akár a legifjabbak részére szervezett űrtáborokra gondolunk.
A Nagy Ernő-emlékérmet a Magyar Asztronautikai Társaság érdekében kifejtett kiemelkedő tevékenységéért Neizer Zita vehette át. A Társulat magas funkciót betöltő szakemberei között Zita a legfiatalabb. Energikusan látja el az ifjúság körében végzett feladatokat. Elsősorban a magyar űrtáborok megszervezésében és levezetésében aktív, valamit részese a Gemma Űrszimulátor fejlesztésének és működtetésének. A MANT-delegáció vezetőjeként ő is járt a NASA nemzetközi űrtáborában, Huntsville-ben két díjnyertes pályázó kíséretében.
A Társaság legnagyobb kitüntetését, a Fonó Albert-emlékplakettet dr. Almár Iván, a MANT örökös tiszteletbeli elnök kapta meg. Almár Iván az IAU, a COSPAR, a Planetary Society tagja, a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia rendes tagja, az Űrhajózási Lexikon, az Űrtan főszerkesztője. Számtalan előadás, cikk, könyv szerzőjét sem kell bővebben bemutatnunk az Űrvilág látogatóinak.
Fél évszázad összes történését nem lehet néhány órába sűríteni. De így is tanulságos és érdekes epizódokat hallhattunk Almár Ivántól az egyesület múltjából, Abonyi Ivánnétól a MANT ifjúsági munkájáról, és Gál Gyulától az 1983-as budapesti IAF kongresszus emlékezetes pillanatairól.
Erre az alkalomra jelent meg Horvai Ferenc összeállításában az a könyv, amely a jogelődök történetét mutatja be. (A kiadvány részletes bemutatására néhány napon belül sort kerítünk! – A szerk.)
Az emlékülés végén az érdeklődők Sik András vezetésével megtekinthették a Jövő Háza űrkutatási és űrhajózási kiállítását.
Trupka Zoltán