A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) első jogelődje, az Asztronautikai Bizottság megalakulásának 50. évfordulójára az egyesület könyvet jelentetett meg.
A fél évszázados évfordulóra kiadott, az egyesület történetét feldolgozó közel 200 oldalas kötetet írta és összeállította Horvai Ferenc, szerkesztette Kelemen János. A könyv különösen az első idők történetét öleli fel, az 1956-59 között fennálló Asztronautikai Bizottsággal és az 1959-86 között a MTESZ Központi Asztronautikai Szakosztályaként működő egyesülettel kapcsolatos fontos eseményeket bemutatva. Munka közben vált nyilvánvalóvá, hogy a teljességre való törekvés mellett sem lehet „befejezni” a történetet, hiszen mindig felbukkanhatnak újabb adatok, információk...
A jövőre tervezett folytatás az 1986-ban a mai formájában megalakult MANT történetét foglalja össze, valamint a mostani kötet esetleges hibáit, hiányosságait pótolja.
A könyvből itt idézzük Almár Iván köszöntőjét, aki 50 évvel ezelőtt részt vett az Asztronautikai Bizottság megalakításában, s ma a MANT örökös tiszteletbeli elnöke.
„mission” (küldetés)
Ismerős szó mindenkinek, akit érdekel az asztronautika. A magyarul kissé patetikusan hangzó angol kifejezés éppúgy megilleti a távoli égitestek felé induló űrszondákat, mint a fontosabb műholdakat Föld körüli pályán. Az űreszközöknek tehát küldetésük van, ezt teljesítik éveken, sőt évtizedeken keresztül.
De lehet küldetése egy évtizedekig eredményesen működő asztronautikai egyesületnek is. Éreztük ezt már 1956 tavaszán, amikor alig egy évtizeddel a nagy világégés után létrehoztuk az akkori Ismeretterjesztő Társulat Asztronautikai Bizottságát. Mi volt a küldetésünk? Terjeszteni a meggyőződést, hogy az emberiség hamarosan történelmi tettet hajt végre, amikor kiküldi eszközeit a világűrbe; nemsokára maga is követi őket, miközben modern űrhajókat és űrállomásokat épít; ezek az eszközök feltárják majd a Föld tágabb környezetét, a csodálatos Naprendszert; mindenki számára hasznos, gyakorlati feladatokat látnak el, amelyek
egyszer majd jelentősen megkönnyítik az életünket; végül az ember maga is eljut az idegen égitestek felszínére.
Mi lett az eredmény? Az Asztronautikai Bizottságból három felejthetetlen év elteltével létrejött a MTESZ Központi Asztronautikai Szakosztálya, amely 26 év után, 1986-ban, Magyar Asztronautikai Társasággá alakult. Tagjainak küldetéstudata azonban megmaradt fél évszázadon keresztül. Céljaink változatlanok: terjeszteni az űrhajózási-űrkutatási ismereteket nemcsak tagjainknak, hanem szerte az egész országban; elősegíteni, hogy a világűrben érdekelt szakmák képviselői megismerjék, és
jobban megértsék egymást; támogatni, hogy hazánkban az űrkutatás megkapja méltó és megérdemelt helyét mind a tudományban, mind az oktatásban; elősegíteni az egységes magyar szaknyelv kialakulását az asztronautika területén; foglalkozni az ifjúsággal, és a legtehetségesebbeknek lehetőséget biztosítani arra, hogy bekapcsolódjanak
a hazai űrtevékenységbe.
Ez ma is a MANT küldetése. Ennek igyekezett eleget tenni az a sokszáz tagtársunk, aki évtizedeken keresztül önként és önzetlenül részt vett munkájában. Köszönet és elismerés jár érte mindenkinek! További sikeres ötven évet kívánok!
A kötet egy-egy példányát megkapják a MANT tagjai, s hozzájuthattak a jubileumi közgyűlésen megjelent vendégek is.
A kiadvány teljes szövege, beleértve a képanyagot és a mellékleteket is, letölthető PDF formátumban a MANT honlapjáról.
(Vigyázat, a méret meghaladja a 4 Mbyte-ot!)
A jubileumi könyv megjelentetését a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH), valamint a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI) támogatta az Apponyi Albert Program (Mecenatúra) keretében.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
50 éves a Magyar Asztronautikai Társaság
Magyar Asztronautikai Társaság