A mai napon helyi ido szerint este fel hetkor (magyar ido szerint hajnali fel egykor) elhangzott a buvos mondat: a 2008-as nemzetkozi urtabort ezennel megnyitom.
[Ez a cikk Amerikaban keszult. Sajnos az itteni angol billentyuzetbol nehez magyar karaktereket kicsiholni, ezert lett ekezetek nelkuli a cikk. (S nem azert, mert ket nap alatt elfelejtettuk a nyelvunket.)]
Julius 26-an (amerikai ido szerint reggel) kezdodott el az amerikai Nemzetkozi Urtabor tanaroknak szolo programja. A csapatepites utan delelott Grace Corrigannal talalkoztunk, aki a lanyarol meselt, es arrol, hogy mennyire fontos volt a lanya szamara a tanitas. A holgy neve nem biztos, hogy elsore ismeros, a lanya neve talan mar inkabb: Christa McAuliffe. O tanarno volt, akit tobb mint 11.000 jelentkezobol valasztottak ki urhajosnak. 1986-ban repult... 1986. januar 28-an a felszallas utan 73 masodperccel azonban - a Challenger legenysegenek masik hat tagjaval egyutt - orokre veget ert neki a kuldetes.
Ebed kozben Hoot Gibsonnal volt alkalmunk eltolteni masfel orat. Robert L. "Hoot" Gibson 1946-ban szuletett es 1979-ben lett urhajos. Osszesen 36 nap es 4 orat toltott a vilagurben, 5 kulonbozo misszio soran. Repult 1984-ben, 1986-ban, 1988-ban, 1992-ben es 1995-ben. Az elso repulese a Challenger urrepulovel volt, 1986-ban a Columbiara osztottak be. A Challenger 1986-os katasztrofaja utan reszt vesz az urrepulogepek ujratervezeseben. 1988-ban az Atlantis fedelzeten a tragedia utani masodik repulesen vett reszt. Mutatott egy kepet a foldeteres pillanatarol - az urrepulogep alja teljesen hianyzott, utkozben letoredeztek rola a hovedo csempek. Majdnem ugyanaz a szerencsetlenseg megtortent veluk, amely 2003-ban a Columbiaval... 1992-ben egyutt repult az elso japan urhajossal. Az 1995-os utja volt az utolso, egyben az elso alkalom, hogy amerikaiak a Shuttlevel csatlakoztak az orosz Mir urallomashoz.
Szamos erdekes reszletet megemlitett, igy tobbek kozt azt is, hogy a tavozaskor majdnem elveszitettek az oroszok a MIR urallomast. A tenyleges repules elott ket hettel ugyanis az oroszok kitalaltak, jo lenne lefenykepezni az urrepulogep lecsatlakozasat a Mir urallomasrol, ezert mielott az urrepulogep elhagyja az urallomast, ok beszallnak a Szojuzba, lecsatlakoznak az urallomasrol, es ugy keszitenek felveteleket az urrepulogep tavozasarol. Igen am, de mivel a Szojuz egyben a Mir mentourhajoja is volt, ezert egyetlen egy urhajos sem maradhatott a Mir fedelzeten. Az urallomast tehat automata modban kellett vezerelni. Miutan az amerikaiak lecsatlakoztak, az oroszok vissza akartak venni a vezerlest, csak veletlenul a "Kapcsolj ki" parancsot kuldtek el - az urallomas pedig kikapcsolt. Kozeledett az ejszaka, es sem a Szojuzban, sem a Mir-en nem volt semmilyen vilagitas. Nem akartak megkockaztatni, hogy elveszitik az urallomast, ezert az urrepulogepnek fel kellett fuggeszteni a tavozast, es vissza kellett mennie az urallomashoz.
Az ebeden jelen levo tanarok nem fogytak ki a kerdesekbol, igy az urhajos elarulta azt is, nagyon aggodtak a NASA emberei, hogy vodkat fognak majd inni az oroszokkal a Mir fedelzeten. Hazateresuk utan buszken jelentette, hogy nem ittak vodkat. Ugyanis helyette konyakot fogyasztottak...
Helyi ido szerint delutan otkor kezdotott a hivatalos megnyitounnepseg. Mindenkinek az orszagara/allamara jellemzo ruhaba kellett beoltozni - igazi parade volt. Beszedett mondott Ralph Bryson, a U.S. Space & Rocket Center alelnoke, Larry Capps, ugyanezen kozpont vezetoje, Robert Gibson urhajos, valamint Michael Geisen, az ev tanara az Amerikai Egyesult Allamokban. Ezutan az 53 amerikai allam egy-egy tanara mutatkozott be: mindannyiukban kozos, hogy ebben az evben az ev tanarai lettek a sajat allamukban. Erre nagyon buszkek - s Amerikai is sokra becsuli oket: az elmult hetekben nagyon sok helyre utazhattak egyutt, nehany napja meg az amerikai elnokkel is talalkozhattak. Oket kovettek a jelenlevo nemzetkozi resztvevok rovid eloadasai, igy bemutatkozott Ausztralia, Ausztria, Belgium, Brazilia, Kanada, Kina, Costa Rica, Csehorszag, Dania, Nemetorszag, Gorogorszag, Hollandia, Uj-Zeland, Norvegia, Portugalia, Szingapur, Del-Korea, Torokorszag es az Egyesult Arab Emirsegek. Valamint Magyarorszag is. Nepviseletben nehany szoban bemutattuk az orszagot, ismertettuk a leghosszabb magyar szot, majd elhangzott harom magyar dal. (Ezuton is koszonom a soproni Petofi Sandor iskola igazgatojanak, hogy kolcsonzott nekem nehany ruhat erre a megnyitounnepsegre - nagyon nagy sikere volt.) Dori furulyaval kiserte Aron enekeleset, neha en is besegitettem a dalba, sot, meg nehany lepesnyi csardast is tancoltunk. Eloszor Dori "veletlenul" a Star Wars zenejet kezdte el jatszani a furulyan - a jelenlevok nem kis derultsegere. :) Utana tobben odajottek hozzam a tanarok kozul, es ajanlottak, hogy lepjunk fel valahol.
Az este egy amerikai stilusu fogadassal ert veget - de nem am akarhol! Az Apollo kuldetesek soran hasznalt egyik Saturn-V raketa a U.S. Space & Rocket Centerben talalhato, az egyik muzeumban vizszintesen felfuggesztve. A fogadas a raketa orranal volt... Az ev tanara - Captain America jelmezbe oltozve - arrol beszelt, hogy a tanarok ugyanolyan szuperhosok, mint a kepregenyek hosei. Mert segitenek a diakoknak, es uj utakat mutatnak szamukra.
2008. julius 26., 11.11pm (GMT-5), Hunstville, Alabama, USA
Kapcsolódó cikkek:
Hunstville felé tart a magyar delegáció