A 2009-es esztendőben is meghívást kapott Magyarország az amerikai Nemzetközi Űrtáborba. Az idei évben is egy középiskolás lány és fiú, valamint egy felnőtt kísérő fogja képviselni országunkat a július 24-től augusztus 1-ig zajló eseményen az alabamai Hunstville városában.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) minden évben meghirdeti fiataloknak szóló esszépályázatát, amely két nyertes középiskolás diákja részt vehet az amerikai Nemzetközi Űrtáborban. A társaság minden évben egy felnőtt kísérőt is biztosít a diákoknak, aki – kísérőszerepe mellett – az amerikai Hunstville városában egy nyolcnapos, amerikai és nemzetközi tanároknak szóló űrkutatási továbbképzésen vehet részt. Az űrtábor nyolcnapos programja során a diákok megismerkednek az űrkutatással és az emberes űrtevékenységgel, kipróbálhatják magukat űrhajósoknak szóló szimulátorokban (sétálhatnak a holdi gravitációban, vezethetik az amerikai űrrepülőgépet, kísérletezhetnek a Nemzetközi Űrállomáson, búvárok segítségével víz alatti szereléseket végezhetnek), amerikai űrhajósokkal találkozhatnak – feledhetetlen élményeket átélve.
A 2008 őszén kiadott téma címe „Európa a világűrben” volt, erről kellett 2009. március 1-jei határidővel minél színvonalasabb munkát beküldeni a pályázóknak. A legjobb helyezést elért középiskolás lány és fiú jutalma a részvétel az amerikai Nemzetközi Űrtáborban.
Varga Márton 1993-ban született. Az első pályázatát tavaly küldte be a MANT által meghirdetett esszépályázatra, amire az Interneten böngészve talált rá. Akkor még az általános iskolások korcsoportjába sorolták, és váratlanul érte, amikor a díjátadáson őt hívtak ki utoljára, hogy átvegye az első helyezettnek járó díjat. Ezen fellelkesülve a következő évben is készített pályázatot, immáron a középiskolás korcsoportban. Pályázatát „Európa felnő” címmel írta, és ebben egy kitalált ESA munkatársat interjúvolt meg az eddigi európai fejlesztésekről és a jövőbeli tervekről. Idén is első díjat nyert. Jelenleg a Pannonhalmi Bencés Gimnázium tanulója. Érdekli a fizika, a csillagászat és a kémia is. Szabadidőjében legtöbbször nem űrkutatással foglalkozik, hanem a fotózás a hobbija. Az utóbbi időben számos kiállításra is beküldte képeit, többször nyert díjakat is.
A 15 éves Zipperer Bernadett a Vasvári Pál Gimnázium tanulója Székesfehérváron. A 6. osztály után döntött úgy, hogy tanulmányait egy gimnáziumban szeretné folytatni. Bár iskolája Fejér megye központjában van, Gánton lakik egy pici faluban, nem messze a nagyvárostól. A pályázat felhívása is itt került a kezébe, a földrajz tanára, Baranyai László hívta fel rá a figyelmét, ő pedig egy jó kalandnak és kihívásnak tartotta. Rövid történelmi áttekintéssel indítva jellemzett öt Európa által tervezett és kivitelezett űrprojektet. Munkájának címe: "Reszkess Univerzum, Európa rád figyel!" – a dolgozatot a zsűri a második legjobbnak értékelte. A fiatal hölgyet a természettudományok területén elsősorban az éghajlat és ennek állandó változása érdekli, de nem idegenkedik a csillagászattól sem, mindig is érdekelte a sok "kis" fényes pont az égen.
A két diákot Horvai Ferenc, a Magyar Űrkutatási Iroda munkatársa, a Magyar Asztronautikai Társaság elnökségi tagja kíséri Amerikába. Idén ő vesz részt a tanároknak szóló űrtáborban, amelyben más nemzetközi tanárok mellett az amerikai állomokból érkező év tanáraival is találkozni fog.
Kapcsolódó cikkek:
Európa és a világűr
Nyitott ajtókkal leszállni?
A Saturn V mellett építettünk rakétát
Lenn a mélyben is fenn a magasban