Új rovatot indítunk abból az alkalomból, hogy ez a 4000. cikk az Űrvilág oldalain.
Azt tervezzük, hogy az új rovatban, amelynek címe A hónap száma, mindig kiválasztunk egy, az aktuális hónapban valamilyen különös – természetesen űrkutatási – jelentőséggel bíró számot. Ritkán szoktunk saját magunkkal foglalkozni, de most a jubileumra való tekintettel kivételt teszünk. A mai szám a 4000: a mostani épp a négyezredik cikk, amely felkerült a honlapunkra.
Az Űrvilág 2002. augusztus végén, vagyis kicsit több mint nyolc évvel ezelőtt indult, Szentpéteri László kezdeményezésére. (Könnyen kiszámolható, hogy évente átlagosan majdnem 500 írással jelentkeztünk, vagyis a napi átlag bőven meghaladja az egyet. Évek óta tartjuk azt az „önkéntes fogadalmunkat”, hogy tényleg minden egyes naptári napra jusson legalább egy új cikk.) Az Űrvilág célja a kezdetektől fogva változatlan: minél több ember számára közel szeretnénk hozni az űrtevékenységet, annak egyre terjedő, de sokak számára nem eléggé ismert hétköznapi alkalmazásait. Emellett lehetőleg közérthető, de szakmailag megalapozott híradásokban, magyar nyelven tudósítunk a világban történő űreseményekről. Ugyancsak fontos cél, hogy megjelenési lehetőséget biztosítsunk a hazai űrkutatóknak, hogy fontos és érdekes kutatási eredményeiket népszerűsíthessék. Örömmel tölt el bennünket, hogy anyagainkat, témáinkat rendszeresen átveszik más, nálunk még látogatottabb médiumok (honlapok, rádiós és televíziós csatornák, a nyomtatott sajtó), hiszen így közvetve még több érdeklődőhöz juthatunk el az „üzenettel”. A nyolc éves Űrvilág idén – legalább egy előadás erejéig – bemutatkozik majd a nemzetközi porondon is, a szeptember végén Prágában megrendezendő 61. Világűrkongresszuson.
A lap alján, mintegy történelmi emlékeztetőként, felsoroljuk a sorrendben legelső után az ezredik, kétezredik és háromezredik cikkünket is. Ezek most is megtekinthetők, kereshetők az archívumban, az összes többivel együtt. Az ezerrel osztható sorszámúak közt van olyan, amelyik annak idején ismeretterjesztő előadásra hívott, körüljárt egy fontos témát, vagy bemutatott egy látványos űrfelvételt. Mindez egyfajta (szűk) keresztmetszetét is adja annak, amivel foglalkozunk.
S a végéről nem maradhatnak el a megszokott – de igen komolyan gondolt – köszönetnyilvánítások. A hírportál folyamatos működését a szerkesztők és szerzők önzetlen, garantáltan „anyagi érdekektől mentes” munkája teszi lehetővé immár nyolc éve. (Kezdetben, az indulás idején még talán reménykedtünk benne, hogy rendszeresen honorálni is lehet majd a szerzők munkáját...) Köszönet illeti rendszeres vagy alkalmi támogatóinkat, hirdetőinket, akik lehetővé teszik, hogy legalább a közvetlen fenntartási költségeinket fedezni tudjuk. Hálásak vagyunk továbbá olvasóinknak, akik rendszeresen látogatnak bennünket, időnként megosztják velünk gondolataikat, szükség esetén felhívják figyelmünket egy-egy hibára. Tisztában vagyunk vele, hogy volnának még javítani, szépíteni valók is – ezekre erőnkhöz mérten igyekszünk egyszer sort keríteni. Eközben azonban kérjük, hogy továbbra is olvassák új (és akár a régi) cikkeinket!
Kapcsolódó cikkek:
A közvetlen műsorszóró piac az Egyesült Államokban
Programajánló: Fantasztikus űrtervek
2006 az űrszemét éve volt
Téli árnyékok és fények Norvégiában – Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról