Ezzel a címmel hirdetett fotópályázatot a NASA és az ENSZ Világűriroda. A pályázat „arca” és házigazdája az egy évet az ISS-en töltő Scott Kelly.
Beküldési határidő nincs (Kelly küldetéséből még jó fél év hátra van), a képeket folyamatosan fogadják. Havonta hirdetnek egy-egy győztest, akinek a nevét Scott Kelly az ISS fedélzetéről teszi közhírré.
(Kép: UNOOSA)
A pályázat témája meglehetősen széles, központi témája a fenntartható fejlődés, a fogalom lehető legtágabb értelmében. A pályaműveknek azt kell kifejezniük, mit ad ehhez az űrtudomány, az űrtechnológia és az űrtevékenység alkalmazása, illetve hogyan hatnak ezek mindennapi életünkre. Segítségül néhány témakört is megadnak (bár ezek is elég átfogóak, így nem kell attól tartani, hogy túlságosan megkötik a szerzők kezét): mezőgazdaság, távközlés, fejlődő gazdaság, katasztrófák, oktatás, környezet és éghajlatváltozás, egészségügy, települések, közlekedés, humanitárius segítség, nemzetközi béke és biztonság, kutatás és fejlesztés.
A pályázat a jelenleg is a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó Scott Kellyhez kötődik. (Kép: UNOOSA)
Fontos tudnivaló, hogy a képhez rövid, egy-két mondatos magyarázatot is várnak (angolul), amelyben a szerző kifejti, mennyiben kapcsolódik a képen bemutatott téma az űrtevékenységhez, illetve ha szükséges, magyarázatot ad ahhoz, mi látható a képen. A pályázattal kapcsolatos egyéb tudnivalók (szerzői jogi és személyiségi jogi feltételek, a beküldésre vonatkozó technikai információk) az ENSZ Világűriroda pályázati honlapján olvashatók.
Scott Kelly munka közben az ISS fedélzetén. (Kép: NASA)
Scott Kelly, akinek az ikertestvére is űrhajós, 1999-ben és 2007-ben űrrepülőgéppel járt a világűrben. 2010–2011-ben a 25. állandó legénység tagja, majd a 26. személyzet parancsnoka volt a Nemzetközi Űrállomáson. Scott Kelly (Mihail Kornyijenko orosz űrhajóssal együtt) 2015 márciusában kezdte meg az ISS történetében első, majdnem egy teljes évig tartó küldetését az űrállomás fedélzetén.
A júniusi győztes képen egy nigériai tűzoltónő látható. A szerző magyarázata szerint a tűzoltók védőruhája számos olyan megoldást tartalmaz, amelyet a szkafanderek technológiájából vettek át a gyártók. (Kép: UNOOSA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az egy év megkezdődött...
Kísérletek űrhajósikrekkel
A pályázati felhívás az ENSZ Világűriroda honlapján
Az ENSZ sajtószolgálatának közleménye a pályázatról
A NASA felhívása a fotópályázatról