Magyarországra érkezett a nemzetközi űrkiállítás. Budapesten, a Millenárison március 15-ig látogatható.
Az elmúlt hetekben a kevésbé szemfülesek is könnyedén űrhajósba botolhattak Budapest utcáin. Persze nem hús-vér asztronauta járta az utakat, még csak nem is Matt Damon jött vissza nosztalgiázni a Mentőexpedíció (The Martian) forgatása után. Egy űrben lebegő szkafanderes alak ellenben lépten-nyomon óriásplakátokról csalogatja a közönséget a Gateway to Space űrkiállításra.
Ahogy Farkas Bertalannak köszönhetően hetedik nemzetként jutott ki Magyarország az űrbe, úgy találóan Brüsszel után jelenleg éppen hetedik állomása Budapest a monumentális nemzetközi vándorkiállításnak: a NASA látogatóközpontja és a U.S. Space and Rocket Center március közepéig egyedülálló utazásra invitálja az érdeklődőket a Millenáris legnagyobb csarnokában.
Rögtön grandiózus látvánnyal nyit a kiállítás. A látogató belépés után egy sötét folyosón találja magát, ahol az egyetlen fényforrás a Nemzetközi Űrállomás kupolájának másolata. Ha csak digitális kijelzők által is, de átélhetjük, milyen érzés az űrből letekinteni a Földre, mintha mi is csak az ISS személyzetéhez tartoznánk.
A hatásos belépő után kezdetét veszi az űrtörténelem-lecke. A háromezer négyzetméteren elterülő hatalmas és sokrétű gyűjtemény kronologikusan mutatja be az űripar fejlődésének történetét, Verne Gyula fiktív holdrakétájától kezdve az amerikai–szovjet űrverseny relikviáin át a marsi utazásra szánt, és jelenleg is fejlesztés alatt álló Orion űrhajóig.
A „Gateway to Space” első fele felépítését tekintve az üvegvitrinekben kiállított tárgyakkal és a melléjük elhelyezett (néhol pontatlanul magyarított) információs táblákkal igazi békebeli múzeumi élményt nyújt. Persze milyen tárgyak ezek! Többek közt testközelből lehet látni eredeti műholdakat, rakétákat, űrkapszulákat, szkafandereket, vagy nehezen megkülönböztethető másolataikat, továbbá élőben lehet vele szembesülni, pár évtizeddel ezelőtt milyen elképesztő körülmények között küldték útjukra az űrhajósokat.
A kiállítás „nagy dobásai” közé tartozik Jurij Gagarin eredeti ruházata, melyben 1961-ben az űrbe indult, valamint az Apollo missziók után a Földön maradt eredeti Lunar Rover Vehicle holdjáró („testvérei” rendre a 15, 16 és 17-es számú küldetésekkel jutottak el a Holdra, hogy végül az asztronauták hazatérése után örökre ott parkoljanak).
A régivágású múzeumokra jellemző „mindent a szemnek, semmit a kéznek” szabály sajnos itt is érvényesül, ez alól egyedül egy aprócska holdkőzet képez kivételt, melyet egy apró lyukon keresztül már tükörsimára tapogatott a nagyérdemű.
További érdekes kiállítási tárgy az első űrbe küldött majom kiképző kapszulája, „Nellie”, a világ első rakétája, valamint a Mir űrállomás méretarányos modellje, melyet belülről is hitelesen berendeztek.
A „Gateway to Space” láthatóan igazi globális, színvonalas termék. Az egyedülálló gyűjtemény amerikai gazdái ugyanakkor pont a nemzetközi jelleg miatt nem sok teret engednek a módosításra, így jó pár magyar vonatkozást, vagy akár európai űrkutatási sikert is hiába keres egy felkészültebb látogató. De azért szerencsére annyit sikerült a hazai szervezőknek elérniük, hogy a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeummal együttműködve a Repüléstörténeti és Űrhajózási Gyűjteményből ideiglenesen kikerült az űrexpóra Farkas Bertalan ma már muzeális értékű felszerelése.
Darth Vader szobra mellett elhaladva, kikerülve az űrhajósok wc-jét és az űr-kólaautomatát jut el a látogató a kiállítás második, interaktív részéhez, ahol az eddigiektől teljesen különböző, új élmény várja az érdeklődőket. A „Gateway to Space” utolsó felébe igyekezték becsempészni az elsősorban fiataloknak szóló amerikai űrtábor (Space Camp) hangulatát, úgyhogy előre kiképzett diákönkéntesek segítségével különböző szimulátorokban lehet helyt állni. Vezethetünk F18-as vadászgépet, vagy akár landolhatunk űrsiklóval is (már ha sikerül egyben letenni a gépet). A kalandra vágyók a súlytalanságszimulátorral kipróbálhatják, milyen érzés egy űrállomáson szerelni, a legbátrabbakat pedig 45 másodpercnyi gyomorforgató élmény várja egy bemutató giroszkópban.
Összességében a „hivatalos” két órás látogatóidőt könnyen kitöltik a minőségi attrakciók, a „Gateway to Space” valóban kiváló lehetőség, hogy mindenki szerezzen egy jó élményt az űrkutatásról, és hazaérve talán egyesek még jobban elmélyedjenek a témában. Meg persze már csak kevesebb mint két hónap van szkafanderes szelfit készíteni a kiállítás végén, hogy egy darabig kicsit mi is óriásplakáton szereplő űrhajósnak érezhessük magunkat. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hamarosan űrkiállítás a Millenárison
Gateway to Space – űrkiállítás a Millenárison
A Gateway to Space kiállítás helyszínén készült fotók