A TIT Budapesti Planetárium volt igazgatója az űrkutatást népszerűsítő több évtizedes tudományos újságírói munkájáért kapta az elismerést.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége székházában április 29-én három újságíró vehette át a Hevesi Endre Díj Alapítvány elismeréseit.
Az idei év kitüntetettjei, balról jobbra: Hanula Zsolt, Füstöss László és Horváth András. (Képek: Trupka Zoltán)
A Hevesi Endréné Kalmár Magda által 1987-ben alapított Hevesi Endre-díjakban azok az újságírók – indokolt esetben újságírói munkát végző szakemberek is – részesülhetnek, akik az előző évben a tudomány és a technika új lehetőségeinek, eredményeinek népszerű ismertetése érdekében a legtöbbet tették, illetve a legérdekesebb és közérthető magyarsággal fogalmazott cikkeket írták. Az alapítvány kuratóriumának döntése értelmében 2016-ban az oklevelet és díjjal járó 100 ezer forintos pénzjutalmat elsőként Hanula Zsolt vette át. Az Index munkatársa az áltudomány világát szórakoztató stílusban megírt, ugyanakkor lehangoló történetekben bemutató cikkeiért kapott elismerést.
Ebben az évben két Életműdíjat is odaítélt a kuratórium: Füstöss Lászlónak, a Fizikai Szemle most nyugalomba vonuló felelős szerkesztőjének és Horváth András csillagász kandidátusnak, a TIT Budapesti Planetárium volt igazgatójának.
Horváth András átveszi a Hevesi Endre-életműdíjat.
Horváth Andrást nem szükséges bemutatni azoknak, akik az elmúlt években-évtizedekben nyomon követték az űrkutatás híreit. Szakmai tevékenysége mellett számtalan cikket és több könyvet írt, illetve szerkesztett ebben a témában. Rengetegszer szerepelt szakértőként a rádió és a televízió műsoraiban. A Planetárium igazgatójaként (1981-től 2006-ig) hivatalból végzett ismeretterjesztő munkája mellett széleskörű írásos és szóbeli ismeretterjesztő tevékenységet is végzett. A teljesség igénye nélkül néhány munkája: az 1981-ben és 1984-ben megjelent Űrhajózási Lexikon főszerkesztő-helyettese és egyik írója, 1996-ban az SH atlasz Űrtan enciklopédiájának főszerkesztő-helyettese és egyik szerzője volt. 1999-ben Újra a Marson címmel Almár Ivánnal írt könyvet a Mars kutatásáról. 2008-ban jelent meg az Űrkorszak című könyv, melyben Szabó Atillával foglalta össze az asztronautika első ötven évének eseményeit és eredményeit. Horváth András sok száz ismeretterjesztő cikk szerzője, 2000-től Almár Ivánnal együtt az Aeromagazin folyóirat űrkutatási részének szerkesztője. Írásaival alkalmanként megtisztelte az Űrvilágot is – régebbi cikkeiből a lap alján találhatnak válogatást.
Horváth András Hevesi Endre-életműdíjához gratulálunk! Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Oleg Makarov (1933-2003)
A japán USERS visszatért
Új orosz űrhajósjelöltek
Működő vulkán a Titanon?
Progressz M-53
A porfogság után, irány az Erebus
Titani tavak és felhők
Újabb orosz modul a Nemzetközi Űrállomáshoz
Az MRO él és útban van a Mars felé!
A szovjet holdi meglepetés elmaradt
Az amerikai-szovjet holdexpedíciós verseny (1. rész)
Az amerikai-szovjet holdexpedíciós verseny (2. rész)
Az amerikai-szovjet holdexpedíciós verseny (3. rész)
Az amerikai-szovjet holdexpedíciós verseny (4. rész)
A Planetárium igazgatójának kitüntetése
KÖNYVAJÁNLÓ: Űrkorszak
Tudomány születik – könyvbemutató
Hevesi Endre-díj
Hevesi-díjat kapott az Űrvilág főszerkesztője
A 2016. évi Hevesi Endre-díjak átadásáról (MÚOSZ)