Hogyan szabadulnál meg az űrszeméttől? Írj, rajzolj, készíts videót, blogot vagy honlapot, engedd szabadon a fantáziád a MANT diákpályázatán! Egyének és csapatok is indulhatnak.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT), mint minden évben, idén is meghirdette hagyományos pályázatát, amelynek beadási határideje 2017. február 15. lesz. A jelentkezők sokféle műfajban alkothatnak, mérhetik össze a tudásukat. Lehet írásos dolgozatot írni, de a szabadon választható feladatok közt szerepel rajz, számítógépes grafika, poszter, bemutató, rövid videó készítése. Lehetséges internetes honlap, blog vagy Facebook-oldal létrehozása is a kiírt témával kapcsolatban. Ahogy az elmúlt években már megszokottá vált, a pályázaton nem csak egyénileg, de 2–4 főből álló csapatokkal is indulhattok. (Az egyéni indulók és a csapatok munkáját természetesen külön-külön értékelik.)
Az idei pályázat fő témája az űrszemét. A cím (Takarítás a világűrben) tág teret ad az ötleteknek és az alkotásoknak. A kiírás közelebbről meg is jelöl néhány szóba jöhető feldolgozási lehetőséget. Ez persze nem jelenti azt, hogy csak ilyesmivel lehet foglalkozni a pályamunkákban. Bármilyen alkotást, ami a címmel kapcsolatba hozható, szívesen fogadnak. (Egy-egy ötlet akár az Űrvilág régebbi cikkeiből is meríthető. Az űrszemét kérésével számtalan régebbi írásunkban foglalkoztunk, elég a szót beírni a keresőbe, és máris megjelenik a lista az archívumból. – A szerk.)
A tavaly februárban a Föld körüli pályán felrobbant amerikai DMSP-F13 katonai meteorológiai műhold szimulált törmelékfelhője. Az űrszemétdarabokat jelképező „pillanatfelvételen” a pontok természetesen nem méretarányosak, az ábrázolás kedvéért látszanak ilyen aránytalanul nagynak. (Kép: University of Southampton)
A pályázaton három csoportban értékelik a beérkezett munkákat. A 10–14 éves (általános iskolás) korosztály három legjobbja értékes könyvjutalomban részesül. Az első öt legjobb pályamunkát beadó fiatal jutalma egy látogatás budapesti, űrtevékenységgel foglalkozó intézmény(ek)ben. A középiskolások (pontosabban a 15–18 évesek) közül a legjobb eredményt elérő pályázó térítésmentesen vehet részt a 2017-es MANT Űrtáborban. A második helyezett űrtábori részvételi díjának felét, a harmadik helyezettének a harmadát elengedik. Az első öt legjobb pályamunkát benyújtó fiatal nyereménye itt is egy látogatás budapesti, űrtevékenységgel foglalkozó intézmény(ek)ben.
Az érvényes pályamunkát beadó, a MANT Űrtábor életkori előírásainak megfelelő pályázók mind elnyerik a 2017-es nyári MANT Űrtáborban való kedvezményes részvétel lehetőségét is, függetlenül az általuk elért helyezéstől.
A harmadik kategória a látássérült diákoké, akiknek a munkáit külön értékeli a zsűri, az „Informatika a Látássérültekért” Alapítvánnyal közösen. A látássérült pályázók közül a legjobb pályaművet benyújtó három fiatal egy exkluzív látogatáson vehet részt egy budapesti, űrtevékenységgel foglalkozó intézményben. Az érvényes pályamunkát beadó összes látássérült pályázó elnyeri a MANT ifjúsági tagságát, az esedékes tagdíj összegét a 2017. évre elengedik.
Hasonló díjakat kapnak a legjobb csapatok tagjai is, azzal a megkötéssel, hogy a 15–18 éves korcsoportban a legjobb pályaművet benyújtó csapatból a 2017-es MANT Űrtáborban két ingyenes helyet biztosít a MANT. Ha két főnél több tagból áll a csapat, a csapattagok a díjat feloszthatják a tagok között (pl. négytagú csapat minden tagja 50%-ot fizet), vagy két kiválasztott tag veszi igénybe az ingyenes helyeket. A második helyezettnek a részvételi díj 50%-át elengedik, a harmadik helyezettnek a részvételi díj 33%-át engedik el. Az első helyezetthez hasonlóan a kedvezmény két főre szól és a második, illetve harmadik helyezett csapatok is dönthetnek a kedvezmény felosztásáról a tagok között. A csapatok munkáját az egyéni indulóktól függetlenül értékelik. Ha valaki csapatban indul, akkor nem adhat be egyéni pályázatot.
A beküldött munkákat, alkotásokat a MANT által felkért szakértő zsűrik rangsorolják. A pályázat pontos részleteiről a MANT honlapján lehet tájékozódni, ahonnan a részletes kiírás is letölthető. A diákpályázat honlapjáról érhető majd el a határidő közeledtével a pályázatok beadására szolgáló internetes oldal is. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
„Ütést kapott” a Sentinel-1A
Kukás műhold a láthatáron
Hat műhold a darabjaira hullott
Szélmalomharc az űrszemét ellen
Párologtassunk műholdakat!
Törmelékfelhő poláris pályákon
Űrszemét-modellezések és -megfigyelések
Európai űrszemét-eredmények
Tapadó-fogó eszköz az űrszemét ellen
Űrszemét-gyarapító kisműholdak
Likvidátor?
Szigonnyal műhold ellen?
Öngyilkos vitorla
A műhold, amely szemétnek készül
Lézerrel az űrszemét ellen
Le az űrszeméttel!
Hogyan takaríthatnánk az űrben?
Le a használt műholdakkal!
Takarítás a világűrben – a MANT új diákpályázatának részletes feltételei
Magyar Asztronautikai Társaság