Egy nemrég megjelent cikkünk késztette Schuminszky Nándort, hogy bemutasson néhányat gyűjteménye különlegességeiből.
A minap jelent meg az Űrvilágon Both Előd Újabb logók című cikke, amely az új amerikai nehézrakéta első repülésére tervezett küldetés emblémáját (mission patch) mutatja be. Kihalásztam néhány érdekesebb emblémát az űrrepülések múltjából. Először mindjárt a hamvába holt Constellation program emblémáit, ahol csak a fenti cikkben említett Orion űrhajó logója látható (1. kép).
Alaposabb tájékozódáshoz a szakirodalom legújabb (2. kép) és legrégebbi (3. kép) példányának forgatását ajánlom.
Valerij Kubaszov egyik látogatása alkalmával (4. kép) nemcsak a Szojuz-36 makettemet dicsérte meg, hanem azt is elmondta, hogy a szovjet űrhajósok az 1960-as években nem viseltek küldetés emblémákat az űrruhájukon.
Ennek ellenére a nyugati boltokban természetesen lehet és lehetett vásárolni ilyen fantáziadús logókat is. A cirill betűk nem kellő ismerete azonban az 5. képen látható hibás embléma legyártásához vezetett. Mivel ma már nem kötelező az orosz nyelv az elemi iskolákban, ezért elárulom a megfejtést: Sonyin nevében a cirill "И" betű helyett a latin "N" szerepel…
A 6. képen a szovjet-magyar űrrepülés teljes emblémakészlete vehető szemügyre
De a most következő sorokat félve írom le, mégpedig a migránshelyzet miatt. A nyugati boltokban a magyar küldetés emblémán a piros-fehér-zöld trikolór helyett, a piros-fehér-fekete szerepel (7. kép). Remélem, hogy ez a „jóslat” sohasem válik valósággá...
A téves színezés azonban gyökeret vert, és ma már tényként kezelik. A legjobb példa erre Alexander Glushko könyve (8. kép), amelyben szintén a hibás trikolór szerepel. Márpedig – véleményem szerint – egy ilyen történelmi névvel nem szabadna ekkorát tévedni!
Természetesen a NASA űrrepülései sem maradhattak ki a valóságban sosem létező küldetés emblémákkal való megjelölésekből. A valóban tetszetős szövet emblémák a gyűjteményemben is megtalálhatóak, de ennek ellenére csak 1965 augusztusában a Gemini–5 űrhajósai (9. kép) viseltek először küldetés logót a szkafanderükön (10. kép).
Kapcsolódó cikkek:
Újabb logók
A 60 éves NASA logója
Charles második repülése előtt
Nyolc nap vagy halál:
40 éve repült a Gemini-5
Az űrgyűjtő