Vannak még más varázslatok a NASA honlapján!
Ha tetszett az előző cikkünkben bemutatott felület, érdemes ellátogatni az eyes.nasa.gov oldalra. Itt további, hasonlóan szép és könnyen használható programokat találhatunk. Le is tölthetők – néhánynak van akár profi változata is –, de webes ablakban is kipróbálhatók. Ki kell emeljük ezek közül az exobolygókról szólót.
Fantáziarajz egy exobolygóról. (Kép: NASA Eyes)
Hogy mit tetszett írni? Igen, ilyen is van, el sem hisszük! Húsz-egynéhány éve még azt sem tudtuk biztosan, hogy más csillagoknak is van bolygója, most pedig olyan programunk van, amely bárki számára ezeket fajtánként, anyacsillagonként, vagy akár a galaxisban elfoglalt helye alapján osztályozza, mutatja meg. Bizony, galaxist írtunk. A nyitó képen forgatható, a Tejútrendszerben a csillagok egymáshoz képest elfoglalt helyét mutató 3D megjelenítés fogad, rájuk kattintva is kiválasztható a megnézendő exoplanéta.
A NASA exobolygós alkalmazását bemutató videó. (Forrás: YouTube)
Miket találhatunk még?
A fentiek a széles választéknak csak kis részei. Gyakorlatilag teljes, animált betekintést kaphatunk a Naprendszer, az űrszondák és a közeli csillagrendszerek mindennapjaiba. Néhány példa:
NASA Experience Insight – 3D-ben megnézhető, „kibontható”, sőt „mintavevőset” is lehet vele játszani.
Űrszondák a Naprendszerben: Cassini, Juno, New Horizons, stb. Ezek – ahogy a Naprendszer-applikáció – nem csak 3D-ben futtatható appok, de az időben is tudunk mozogni úgy, hogy a szondákat végigkísérhetjük útjukon és betekintést nyerhetünk – akár közvetlen közelről is! – mozgásukba. Fényt válthatunk, zoomolhatunk, vagy épp összehasonlíthatjuk őket egy iskolabusszal…
Eyes on Earth – aktuális történések a Földön: láthatjuk a Föld 3D modellje körül keringő földmegfigyelő műholdakat és megnézhetjük, milyen a NASA szemszögéből egy-egy hurikán, tájfun, porvihar, vagy épp – szomorú aktualitásként – egy tűzvész.
(Kép: NASA Eyes on Earth)
Már nem kell megvárjuk a Discovery Channelen a következő Világegyetem részt, mert magunknak forgathatjuk le azt otthon, saját gépünkön! Óriási, eléggé nem dicsérhető előnye ezeknek az eszközöknek, hogy nemcsak közel hozzák, de mindennapjaink aktualitásába is helyezik az égi történéseket. Külön telefonokra optimalizált alkalmazások is letölthetők a vidám novemberi buszmegállós napokra. Milyen menő már azzal a szöveggel csajozni, hogy „ja, én nem instázok, hanem azt nézem, épp hogy repül be a Mars légkörébe az új robot…”
Még egy tipp: a gyorsindítás csak egy ablakot engedélyez, de a webes böngésző nem korlátoz, így csak lassan a könyvtárral! Egyszerre egy-két applikációt javasolt megnyitni egy átlagos laptopon, mert kifekszik a ventilátor, mi pedig hőgutát kapunk a gép mellett.
Hasonló érdekességek
Ne legyünk igazságtalanok: a Naprendszert, a bolygókat, a csillagokat, csillagképeket, stb. bemutatja még több, részben ingyenes, részben megvásárolható program. Ezeknek vannak néha igen hasznos plusz tulajdonságai (pl. a háttércsillagok, konstellációk bemutatása), de – érthető módon – ezek a megvásárlásra ösztönző rész-applikációk általában.
Érdemes ránézni pl. a www.solarsystemscope.com webcímre, amely ugyancsak a Naprendszert – zenés változatban – megmutató felület. Itt a bolygók metszetei is megtalálhatók!
A Föld belső szerkezetének vázlata. (Kép: solarsystemscope.com)
SpaceX dokkoló
A nagy nézelődés után jöhet a játék. A SpaceX, hírnevéhez méltón készített egy remekbe szabott webes alkalmazást – ha már a Crew Dragon űrhajó számára amúgy is dolgoztak a látványos érintőképernyős irányításon, meg az automatikus dokkoláson. Itt ki lehet próbálni, mekkora meló összehozni egy sima összekapcsolódást az űrállomással. Na persze tudjuk, hogy a mai űrhajók – így a Szojuzok is, sőt egyelőre ők az ászok ezen a pályán – gyakorlatilag automatikus üzemben közelítik meg az ISS-t, ha nem számítjuk azt a száz embert, akik figyelik őket az irányítóteremből. De van úgy, hogy épp nem működik valami, akkor bizony elő kell venni a jó öreg joysticket az asztronautáknak is.
A Nemzetközi Űrállomás megközelítése. (Kép és link: iss-sim.spacex.com)
Nagy értéke a programnak, hogy látszik, törekedtek a valósághűségre, mind a megjelenítést, mind a mozgások kivitelezését illetően. Ahogy az várható, van ugye 3 irány és 3 dimenzió, ami 6 féle mozgást eredményez: előre-hátra, jobbra-balra, fel-le, és a 3 tengely körül forgás. De a világűr kegyetlen, súrlódás semmi, így az irányítás kicsit belezavar saját magába, ahogy kell. Ezért ha forgatjuk a hajót, elmászik más irányba is, akárcsak a valóságban. Most már el tudjuk képzelni, milyen lehet ez igaziból, amikor milliárd dolláros járművel kell tökéletesen végrehajtani a manővert. Ilyen! De a valóságban nincs ám végtelen üzemanyag, sem reset gomb. A dokkolás a játékoknál szokásos nyilakkal és az a-s-d-w (+ e-q) billentyűkkel irányítható, de ugyanúgy működik az egér is.
A végére egy különlegesség: az egész űrállomást körbe lehet repülni a Crew Dragonnal, közben szabad nézelődni és persze vigyázni, nehogy összetörjük a berendezést. Nagyon menő!
Kellemes nézelődést és játékot kívánunk az igazi űrhajókkal a valódi Naprendszerben!
Balogh Tibor
Kapcsolódó cikkek:
Nem (csak) játékok (1. rész)