Hétfőn megnyílt Budapesten az űrhajóskongresszus, majd űrhajósok emléke előtt tisztelegtek a Városligetben.
Ünnepélyes keretek között, elhunyt űrhajósok tiszteletére avattak emlékfát és emléktáblát november 1-jén a Városligetben. A Külgazdasági és Külügyminisztérium kezdeményezésére a Nemzetközi Űrhajós Szövetség (Association of Space Explorers, ASE) Budapesten zajló 33. kongresszusának kiemelt programelemeként megvalósuló ceremónián Farkas Bertalan dandártábornok és Oleg Kotov, a Nemzetközi Űrhajós Szövetség elnöke mellett Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, valamint több Budapestre akkreditált diplomata és a kongresszus résztvevői, mintegy 40 űrhajós is megjelent.
November 1. és 5. között Budapest ad otthont az űrhajósok éves kongresszusának. A főszervező, amerikai székhelyű Nemzetközi Űrhajós Szövetség tagságában 38 ország csaknem 400 űrhajósa szerepel. Közülük érkezett Farkas Bertalan meghívására több tucat, világűrben is járt szakember a magyar fővárosba, hogy közösen népszerűsítsék az űrkutatást és űrtudományt, egyúttal megerősítsék az űrkutatás nemzetközi színterén is egyre nagyobb hangsúllyal jelen lévő Magyarország pozícióját és jövőbeni fejlődési kilátásait.
A szakmai kongresszus és a kísérőprogramok a kormányzati Űrstratégiában foglaltakkal összhangban biztosítanak lehetőséget az űrkutatásban szerepet vállaló magyar egyetemek, kutatóintézetek és gazdasági vállalkozások számára a párbeszédre és tudáscserére. A szervezők a jövőbe tekintés mellett a múlt, valamint a tudomány és az emberiség haladásának oltárán áldozó elődök tiszteletéről sem feledkeztek meg: a Külgazdasági és Külügyminisztérium egyedülálló kezdeményezésének köszönhetően mostantóltól emlékfa és emléktábla is tiszteleg a Városligetben a már elhunyt űrhajósok előtt.
Oleg Kotov és Farkas Bertalan a felavatott emléktáblánál.
Farkas Bertalan dandártábornok, az első magyar űrhajós köszöntő beszédében kiemelte: „Biztos vagyok abban, hogy azok az űrhajósok, akiknek most emléket állítottunk, akik az űrrepülés során életüket veszítették, nagyon nagy hősei voltak az emberiségnek.”
Oleg Kotov, a Nemzetközi Űrhajós Szövetség elnöke a ceremónián elmondta: „Az Űrhajós Szövetség minden tagjának a nevében köszönetem szeretném kifejezni a szervezőknek és különösen Farkas Bertalannak azért a grandiózus ötletért, amellyel előálltak, hogy ily módon állítsunk emléket azoknak a kozmonautáknak, asztronautáknak, akik már nincsenek velünk.”
Az ünnepélyes ceremóniát a Magyar Honvédség díszőrei és katonazenekara tette teljessé, továbbá a katonai tiszteletadás során a honvédség Jas 39 Gripen repülőgépeinek hármas köteléke tisztelgő áthúzást is végrehajtott. (Forrás: Lounge Communication sajtóközlemény)
Az ASE 33. kongresszusának hétfői megnyitó ünnepségén Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára úgy fogalmazott: a kormány felismerte, hogy globális jelentősége van az űrágazatban rejlő üzleti lehetőségekre való nagyfokú összpontosításnak. Kiemelte: az idén tették közzé az első magyar kormányzati űrstratégiát, amelynek célja, hogy rávilágítson az ágazat erősségeire, kihívásaira és kiemelt projekteket fogalmazzon meg. Ezek a prioritások az első magyar kereskedelmi műhold felbocsátásától és a kapcsolódó földi szegmens fejlesztésétől kezdve az űrkutatás oktatási pillérének erősítésén át az űrkutatással kapcsolatos nemzetközi kezdeményezésekben való aktívabb részvételig terjednek. A stratégia fő prioritási területének nevezte az emberes űrrepülést. Hangsúlyozta: a kormány elkötelezett amellett, hogy kutatóűrhajóst küldjön a nemzetközi űrállomásra, azért, hogy magyar tudományos kísérleteket végezzen. Sztáray Péter a nemzetközi partnerségek fontosságát hangsúlyozva elmondta, hogy az Európai Űrügynökségbe való 2015-ös belépésünk óta Magyarország megnégyszerezte az űrtevékenységre fordított költségvetését. Emellett együttműködési formákat dolgoznak ki olyan amerikai cégekkel, mint az Axiom Space, amely kijelölt partner a magyar űrhajós küldetés megvalósításában. Az Orosz Űrügynökséggel a hagyományos együttműködés még az Interkozmosz program idejére nyúlik vissza, és már kilenc kétoldalú megállapodást kötött Magyarország más országokkal is Brazíliától Izraelig, Szingapúrtól Törökországig.
Oleg Kotov, az ASE elnöke elmondta: a koronavírus-járvány miatt rendezvényüket hibrid formában, részben az online térben rendezik. Céljuk tapasztalataik átadása, amellyel szeretnék lelkesíteni a fiatalokat és a kutatókat Magyarországon az űrkutatás iránt. Ennek érdekében egyetemista és középiskolás diákokkal találkoznak a kongresszus résztvevői Budapesten, Miskolcon, Győrben, Debrecenben és Kecskeméten. (Forrás: space.kormany.hu)
Az ASE budapesti kongresszusának űrhajós résztvevői. (Kép: ASE / KKM)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Akik jártak a világűrben
PROGRAMAJÁNLÓ: BME űrnapok 2021
Űrhajós-kiválasztás indul!
A Nemzetközi Űrhajós Szövetség budapesti Kongresszusának megnyitója (KKM)