A múlt heti döntővel lezárult az Irány az űr! Kárpát-medencei középiskolai űrkutatási csapatverseny.
Egy hete, március 18-án tartották az immár második alkalommal kiírt Irány az űr! verseny döntőjét. A szervezés idején előre nem látható járványhelyzet miatt, a biztonság kedvéért a tavalyihoz hasonlóan idén is virtuális formában, személyes jelenlét nélkül kellett sort keríteni a döntőre, amelyet a verseny Facebook-oldalán bárki élőben követhetett, sőt a felvétel utólag is megtekinthető.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) a 2021/2022-es tanévben második alkalommal szervezte meg a Kárpát-medencei középiskolai űrkutatási csapatversenyt a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) támogatásával. A verseny iránt ezúttal még nagyobb volt az érdeklődés, 2021 őszén a tavalyinál másfélszer több, 150 csapat nevezett be. Az első három online forduló során egyre nehezebb és összetettebb feladatokat kellett megoldaniuk a versenyzőknek. Minden feladat az űrtevékenység valamely területéhez kapcsolódott, s több tudományág ismeretére volt szükség a jó szerepléshez: voltak fizikai, kémiai, biológiai témájú feladatok is.
Végül öt csapat mérte össze tudását a döntőben, hogy elnyerjék a KKM által felajánlott jutalmak egyikét (utazás az ESA technológiai központjába, exkluzív látogatás magyar kutatóhelyeken, értékes tárgynyeremények), illetve a Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány különdíjait.
A döntő zenés bemelegítéssel kezdődött, két „űrös” témájú dal felismerésével, majd minden csapat előadást tartott az Európai Űrügynökség egy-egy kutatási programjáról. Új típusú feladatként képes párbajt vívtak a csapatok: két-két, a magyar űrtevékenységhez kapcsolódó képet küldtek be, amelyek egyikéről kellett egy kihívott csapatnak beszélnie. A kihívó csapat pontozta a teljesítményt, a zsűri pedig mindkét csapatot – az igazságosság jegyében. Jéger Csaba, az ESA magyar munkatársa jelentkezett be élőben Noordwijkből, aki gyors videóbemutatót tartott az ESTEC-ről, az ESA technológiai központjáról, ahová a nyertes csapat látogat majd. A szünet után képfelismerési feladat, majd egy 42 kérdésből álló képes totó következett.
A versenyzők fantasztikusan küzdöttek és mindenki kiváló teljesítményt nyújtott, az utolsó feladatig egy csapat sem szerzett behozhatatlan előnyt, így csak a legvégén dőlt el, hogy ki nyeri a versenyt.
A végső sorrend a következő lett:
A döntőben a legtöbb pontot szerzett Kempelen Polaris csapat. (Kép: Irány az űr! Facebook-oldal)
A győztes csapat egyik tagja, Kovács Marcell így foglalta össze élményit a versennyel és a döntővel kapcsolatban: A Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) Polaris csillagvizsgálójában tartott szakkörön találkoztam a versennyel. Tavaly ugyanezen a versenyen a szakkör csapata nyert, idén viszont már csak nagyon kevés volt a Polarishoz közel élő, középiskolás szakkörös, akikkel élőben lehetett volna találkozni. Szerencsére az iskolai fizika fakultációról sokan jelentkeztek, így a szakkör végül tudott csapatot indítani.
A csapattársaim, Száraz Ákos és Zulauf Henrik csak most kerültek komolyabb kapcsolatba az űrkutatással, éppen ezért örültem is, hogy sikerült érdeklődésüket felkelteni, így ők is bekapcsolódhattak a szakköri foglalkozásba. Többnyire online tartottuk a felkészítő szakköröket, amelyeken mentorunk, Kiss András és szakkörvezetőnk tartott előadásokat. A döntő eredetileg március 26-án lett volna, de az időpont több csapatnak, köztük a miénknek is ütközött egy másik verseny dátumával, így egy héttel korábban került rá sor. Ez azt is jelentette, hogy sokkal kevesebb időnk volt felkészülni, de szerencsére Andris a döntőhöz közeledve minden nap időt tudott szánni a versenyre, és ezalatt alaposan bemutatta az űrkutatás főbb területeit a Föld körüli térségtől a hordozóeszközökön át egészen a Naprendszer távoli vidékéiig.
A feladatok az első három fordulóban még nem tűntek igazán nehéznek, még a csapat többi tagja számára sem, a kihívást inkább a korlátozott időkeret jelentette. A döntőt a többi csapathoz képest nem kezdtük annyira fényesen, az előnyt csak később tudtuk megszerezni. A képes felismerésnél szinte csak olyan képek kerültek elő, amilyenekről szó esett a felkészítésen vagy a korábbi fordulókon. Az utolsó kör a képes totó volt, ez sikerült a legjobban, és ez vezetett ki a holtversenyből a győzelem felé.
Amit a versenyből tanultunk, az leginkább maga az a hatalmas tudásanyag, melyet Andrissal rövid idő alatt képesek voltunk átfutni. A másik, amit kiemelnék még, a csapatmunka. Az egész verseny arra épült, hogy hogyan tudjuk felosztani az időt és a feladatokat. A döntőn nem szerepelhetett csak egyvalaki, mindenkinek ott kellett lennie a saját területén. Henrik a magyar űrkutatást nézte át, Ákos a Föld körüli űrtevékenységeket ismeri jól, én pedig a Naprendszer kutatását választottam, ez áll ugyanis a legközelebb a csillagászathoz. A csillagászat már óvodás korom óta érdekelt annyira, hogy a szabadidőmben leginkább ezzel foglalkozzam. A Polaris szakkörön izgalmas előadásokat hallgathatunk az űrkutatással kapcsolatos témákról is, ebben a tudományban igazán itt mélyültem el. Tervezem, hogy a már nem annyira távoli jövőben komolyan foglalkozzam csillagászattal, azon belül is az exobolygókkal és csillagfejlődési modellekkel.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Irány az űr! 2.0
Irány az űr! – döntő
Irány az űr! honlap