A páratlan űrgyűjteménnyel rendelkező Schuminszky Nándor öt fordulóban teszi próbára az Űrvilág olvasóinak rejtvényfejtő képességét, és jutalmat is felajánlott. Itt az utolsó kérdés!
Olvasóink időről időre találkozhatnak rejtvénykérdéseinkkel, amelyek megfejtői között rendszerint valamilyen űrvonatkozású könyvet szoktunk kisorsolni. A jutalmakat ezúttal nem egy könyvkiadó, hanem Schuminszky Nándor űrgyűjtő ajánlotta fel, aki maga is olvasónk, alkalomadtán pedig szerzőnk is. Véleménye szerint az eddigi fejtörőink helyes megfejtése elsősorban a jó keresésen múlott, s bár ez is fontos, de nem minden! Így olyan kérdéseket állított össze, amelyek elgondolkodtatók, és a válaszokat nem lehet feltétlenül könnyedén és gyorsan megtalálni a világhálón. Az ügyes keresés mellett logikus gondolkodásra és ismeretekre is szükség lesz.
Az öt forduló egy-egy kisorsolt győztesének felajánlott nyeremény 2 darab Űrfa képes levelezőlap, egyedi készítésű postabélyeggel. Ezeket Schuminszky Nándor fogja elküldeni a nyerteseknek, akiket maga sorsol ki a helyes megfejtést beküldők között. Ehhez átadjuk neki a hozzánk beérkező megfejtéseket, természetesen anonimizálva, vagyis a beküldő neve és címe nélkül, egy sorszámmal ellátva. Ezek közül ő egy sorszámot fog kisorsolni, amelyhez tartozó beküldőt mi azonosítjuk és értesítjük a nyereményéről, továbbá elkérjük majd a postacímet is, ahová a jutalmát kéri. (Ahogy korábbi rejtvényeink esetében, úgy most sem tároljuk a beküldők adatait, azokat a forduló lezárása után töröljük.) A rejtvényfordulók új kérdései hétfőnként jelennek meg, öt héten át. A megfejtéseket e-mailben az urvilag@urvilag.hu címre várjuk, az adott hét péntekén éjfélig. A megfejtéseket és a kisorsolt nyertesek nevét várhatóan vasárnaponként közöljük.
A világ első Űrfája közvetlenül az elültetése után
Sorozatunk utolsó kérdése kapcsán képzeletben a Kistarcsán Schuminszky Nándor kezdeményezésére elültetett Űrfához látogatunk. (Aki arra jár, természetesen maga is megtekintheti a különleges emlékhelyet.)
Charles Simonyi a kertjéből hozott egy csipetnyi földet az Űrfához
Simonyi Tamás az arizonai nagy meteoritkráterből hozott egy zacskónyi földet
A Honfoglaló című tévés vetélkedőben már kérdésként is szerepelt az Űrfa
Amikor Schuminszky Nándor megkérdezte a mesterséges intelligenciát (Microsoft Bing és Copilot), hogy mit „tud” az Űrfáról, a következő zavaros és tartalmában hibás választ kapta. „A világ első Űrfája Charles Simonyi által lett felavatva 2007. április 12-én, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén. A fa egy különleges fenyőfa, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) közös projektjeként készítettek el. A fa egy speciális üvegkapszulában van elhelyezve, amely védi az űr körülményeitől. A fa magját Simonyi magával vitte az űrbe, és ott ültette el egy táptalajba. A fa növekedését és fejlődését folyamatosan figyelik és tanulmányozzák a kutatók. A fa célja, hogy szimbolizálja az emberiség és a természet kapcsolatát, valamint a magyar tudományos teljesítményt az űrkutatás területén. A fa felavatása egybeesett az első emberes űrrepülés évfordulójával, amelyet Jurij Gagarin hajtott végre 1961-ben. A fa felavatásának pillanatát élőben közvetítették a Földre, és több ezer ember nézte végig a világ különböző pontjain. A fa felavatása után Simonyi egy rövid beszédet mondott, amelyben megköszönte az MTA és a MŰI munkatársainak a közreműködését, és kifejezte reményét, hogy az Űrfája inspirálni fogja a jövő generációit az űrkutatás iránt. Simonyi azt is elmondta, hogy az Űrfája nemcsak egy tudományos kísérlet, hanem egy művészeti alkotás is, amelyet ő maga tervezett meg. Simonyi elárulta, hogy az Űrfája formáját és színét a magyar zászló ihlette, és hogy a fa nevét is ő adta. Az Űrfa projekt nagy visszhangot keltett a nemzetközi sajtóban, és sokan dicsérték Simonyi kezdeményezését. Az Űrfa projekt nemcsak Magyarország számára jelentett büszkeséget, hanem az egész emberiség számára is egy új fejezetet nyitott az űrkutatás történetében.”.
A fentiek jelzik, hogy nem mindenre lehet megtalálni a választ a mesterséges intelligencia segítségül hívásával. Ezért olvasóinkat is inkább gondolkodásra hívjuk, hogy a rejtvénykérdésre az itt mellékelt képek tanulmányozásával, logikus gondolkodással válaszoljanak.
Charles Simonyi hivatalos NASA portéja az első űrrepülése előtt
Charles Simonyi hivatalos NASA portéja a második űrrepülése előtt
A csipetnyi magyar földdel együtt repülő magyar zászló...
...és ugyanaz egy a Schuminszky Nándor gyűjteményébe szánt, dedikált fényképen
A víztelenített magyar föld a Nemzetközi Űrállomáson (középen, kissé balra lejjebb a sárgásbarna műanyag tasakban)
A Simonyi által felvitt tárgyakat tartalmazó leltári jegyzéken a 3-as számú tétel a magyar zászlókat, a 12-es a földet jelöli
A kérdés: Charles Simonyi az első vagy a második űrrepülésén vitte fel azt a csipetnyi magyar földet, amely az Űrfa gyökerei közé került az elültetéskor? Miből lehetett erre következtetni?
A megfejtéseket tehát május 17-én (pénteken) éjfélig várjuk az urvilag@urvilag.hu címre. Kellemes fejtörést kívánunk! (Annak a megfejtőnek, aki minden fordulóban helyes megoldást küld be – vagy ha ilyen nem lenne, akkor a legtöbb helyes megfejtést adó játékosunknak –, Schuminszky Nándor plusz jutalomként Charles Simonyi egyik küldetésének hivatalos jelvényét is felajánlotta.)
Kapcsolódó cikkek:
Az űrgyűjtő
REJTVÉNY: Mikor készült a kép?
MEGFEJTÉS: Mikor készült a kép?
REJTVÉNY: Egy év halasztás
MEGFEJTÉS: Egy év halasztás
REJTVÉNY: Plakát
MEGFEJTÉS: Plakát
REJTVÉNY: Két űrhajó
MEGFEJTÉS: Két űrhajó