A nemrég indult harmadik országos CanSat versenyen részt vevő középiskolás csapatok és mentoraik személyesen most találkoznak először egymással.
Űrügynökségek, magáncégek, egyetemek, kutatócsoportok eszközei keringenek fejünk felett nap mint nap. Bár egy középiskolás számára elérhetetlennek tűnhet, hogy műholdat építsen, az Európai Űrügynökség (ESA) által meghirdetett verseny ezt a lehetőséget hozza közel a diákokhoz. Október közepén elindult a harmadik országos CanSat verseny a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) szervezésében, az ESERO Hungary keretében. A versenyen részt vevő középiskolás csapatok és mentoraik 2024. november 23-án találkoznak egymással az ELTE Lágymányosi Campusán.
Mi a CanSat?
A verseny során a diákok lehetőséget kapnak egy projektmunka formájában a saját, üdítősdoboz méretű ún. műholdszimulációjuk megépítésére. Bár az űrbe nem jut ki, a döntőben kutatórakéta repíti 1 km magasságba a csapatok eszközeit, ahonnan azok saját ejtőernyőjükkel ereszkednek le a földre, miközben küldetéseiket teljesítik.
Az eszközök megtervezésére és megépítésére fél évük van a versenyzőknek, az októberben kezdődő munka a 2025. áprilisi döntővel zárul. Ez alatt az idő alatt nemcsak oktatási anyagokat és személyes képzési lehetőségeket kapnak a munkához a csapatok, de a három találkozón a többi versenyzővel is megismerkedhetnek és bemutathatják egymásnak az elképzeléseiket és műszaki megoldásaikat. A hat hónap során egy valódi űrprojekt lépésein kell haladniuk – igazán összetett, kitartó munkára van szükség a jó eredményhez!
Ami eddig történt...
Rekordszámú jelentkezéssel zárult az idei CanSat verseny regisztrációja: 84 (!) csapat kezdte meg a közös munkát, mely során elkészíthetik saját műholdszimulációikat. A szervezőkre mindez még nagyobb felelősséget helyez: több mint 400 lelkes középiskolás és száz mentor vág bele a nagy kalandba. Külön öröm, hogy a korábbi résztvevők mellett számos új csapat, új iskola is nevezett a CanSat versenyre.
2024 októberében – a regisztrációt követően – online találkozók adtak alkalmat arra, hogy a versenyzők bemutatkozzanak egymásnak, illetve olyan képzéseken vegyenek részt, amelyek segítenek a műholdszimulációk megépítésében. Ezeken alkalmakon a csapatok tagjai elsajátíthatták a tervezés megkezdéséhez, a mikrovezérlők építéséhez, valamint a 3D nyomtatáshoz kapcsolódó alapvető készségeket. A tematikus képzések tovább folytatódnak novemberben is.
...és ami most következik
A Nagy Találkozás során első ízben nyílik lehetőség arra, hogy a versenyző csapatok tagjai és mentoraik személyesen is megismerhessék egymást. A résztvevők az ismerkedésen túl hasznos információkhoz is juthatnak a versennyel, illetve annak szakterületeivel kapcsolatban. Az eseményen bemutatkoznak a szervezők és szervezeteik, a CanSateket bíráló zsűri tagjai, valamint egy „puha faktorokat” (soft skills), vagyis nem szakmai készségeket felvonultató workshopon is részt vehetnek a versenyzők. Mindemellett a mentorok számára is elérhető lesz egy interaktív tájékoztató a megmérettetéssel kapcsolatban.
A CanSat Hungary 2025 verseny kiemelt szakmai partnere a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, fő támogatója a Külgazdasági és Külügyminisztérium. A verseny az ESERO Hungary keretében valósul meg. (Forrás: MANT sajtóközlemény) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Indul a harmadik országos CanSat verseny
CanSat Hungary 2024 – döntő
CanSat Hungary 2025 verseny honlapja