A Mars Reconnaissance Orbiter legújabb mérései nem igazolták, hogy a tavaly felfedezett kráteroldali folyásnyomoknak közük lenne a vízhez.
Mint emlékezetes, a tavaly tönkrement Mars Global Surveyor szonda több évet felölelő felvételei közt találtak olyanokat, amelyek feltűnő felszíni változásokat tártak fel. Az „ilyen volt-ilyen lett” jellegű képeken egyes kráteroldalakban friss folyásnyomokat fedeztek fel. A hír annak idején nagy nyilvánosságot kapott (mi is írtunk róla, ld. a lenti linket). Az akkor napvilágot látott feltétezések egyike szerint a felszín alattról folyékony víz törhetett fel, ami aztán a lejtőn lefolyva – s közben el is párologva – mosta ki az újonnan keletkezett völgyecskéket.
A legújabb, különösen nagyfelbontású képek készítésére is alkalmas amerikai Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) űrszondával két ilyen területet vizsgáltak meg tüzetesen. A Science magazin legutóbbi számában megjelent cikk szerzői szerint a folyásnyomok inkább a laza talaj földcsuszamlásszerű megindulása következtében jöhettek létre.
Az MRO HiRISE kamerájával készült felvétel a Mars déli féltekéjén található völgyekről. (Kép: NASA/JPL/Univ. of Arizona)
Az egyik friss, világos színű alakzat 1999-ben még nem, 2004-ben azonban már látszott a korábbi felvételeken. A bolygó körül keringő MRO színképelemző műszerével nem találtak víz, vagy az abból esetleg kivált sók jelenlétére utaló nyomokat. A lejtő dőlésszöge is elég nagy ahhoz, hogy a finom, száraz por lecsúszhasson rajta. A „folyás” lehetséges forrását, a környezténél világosabb színű anyagot tartalmazó foltot azonosították is a képeken. Más, régebben ismert, több millió évvel ezelőtt keletkezett völgyek esetében a víz szerepét természetesen nem kérdőjelezik meg az új eredmények. Ezek a régi folyásnyomok sokkal enyhébb lejtésűek, s a bennük megfigyelt felszíni formák is egyértelműen igazolják, hogy valaha folyadék alakította ki őket.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Mars: valamit visz a ... víz?
Új felfedezések a marsi vízről és klímáról (NASA)