Épp mielőtt az Atlantis űrhajósai elindultak volna az űrtávcső javítására, az adattároló és -továbbító rendszer meghibásodott. Mindez az űrrepülőgép startját is jócskán késlelteti.
Természetesen addig nem küldik az űrhajósokat a Hubble-űrtávcsőhöz, míg a hiba pontos természetét, és az esetleges javítás lehetőségét nem tanulmányozzák. A probléma a hétvégén, szeptember 27-én merült fel. A start késése miatt elmarad az űrrepülőgép-indítási előkészületek október 3-ára tervezett áttekintése is. (Korábban az elhúzódó előkészületek miatt már október 10-ről 14-re tolták a felbocsátás dátumát.)
Szombaton a fedélzeti számítógép biztonsági üzemmódba helyezte a tudományos műszereket, miután az adategységben (Science Data Formatter) hibákat észlelt. Az egység újraindítása és a műszerek memóriájának kiolvasása sem járt sikerrel. A tesztelések során kiderült, hogy az adategység A jelű oldala nem képes a mérési eredményeket a Földre továbbítani. A tartalék B ágra kapcsolva az űrteleszkóp működőképessége elvileg teljesen helyreállítható, az eljárás azonban elég összetett. Öt másik, az adatkezelésben használt modult is a tartalékágra kell kapcsolni, amit legutóbb az 1980-as és 90-es évek fordulóján, még a Hubble startja előtt, a földi előkészületekkor használtak utoljára... Az űrtávcső átkonfigurálására talán még ezen a héten sor kerülhet.
A NASA nyilván meg kell vizsgálja, hogy a Hubble utolsó helyszíni javítása során ezt a legújabban meghibásodott egységet is ki tudja-e cserélni. Hiszen nem hagyhatnak tartalék nélkül egy ilyen, a működés szempontjából kritikus berendezést. A javítás elmulasztása igazából kétségbe vonná a többi művelet elvégzésének értelmét is. A halasztás hossza még bizonytalan, de az első becslések szerint az Atlantis (STS-125) jövő január vagy február előtt nem szállhat fel.
Kapcsolódó cikkek:
A Hubble javítása mint „műtét”
Űrhajók az indítóállásokon
Kapcsolódó linkek:
A Hubble meghibásodásáról (Spaceflight Now)