A NASA nem működteti tovább 12 éves „veterán” Nap-megfigyelő műholdját.
A TRACE (Transition Region And Coronal Explorer) mesterséges hold 1998. április 2-án startolt Kaliforniából egy Pegasus rakétával. Eredetileg mindössze nyolc hónapnyi működésre szánták, végül mégis egy teljes 11 éves napciklusnál is tovább figyelte központi csillagunk aktív jelenségeit. Most sem műszaki problémák miatt állították le, hanem az új Solar Dynamics Observatory (SDO) üzembe állása pecsételte meg a sorsát. Az idén februárban startolt SDO képességei – ha a felbontása nem is, de a látómezejének nagysága – meghaladják a régi műholdét. Kalibrációs okokból, a folytonosság biztosítása érdekében a TRACE és utódja egy ideig párhuzamosan működött. A régi műhold utolsó felvételét 2010. június 21-én, világidőben 21:57-kor készítette a Napról.
A Föld körül keringő, a Napot figyelő TRACE. (Fantáziakép: NASA)
A TRACE az ultraibolya tartományban mintegy ötször akkora szögfelbontással tudott képeket készíteni a Napról, mint híres „kollégája”, a SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) extrém ultraibolya teleszkópja. A TRACE méréseinek időbeli felbontása is lényegesen jobb volt. A napkorona finomszerkezetének, a mágneses tér és a plazma kapcsolatának számos részletét ennek az űreszköznek a 30 cm-es nyílású távcsövével figyelték meg először. Igaz, egyszerre nem az egész napkorongot, csak egy-egy részletét tudta leképezni. (Ezt ma már az SDO-val meg tudják oldani.)
A TRACE felvételeinek millióiból – mintegy búcsúzóul – alább bemutatunk néhányat. Nem csak látványos képek készültek, hiszen a műhold adatai alapján már eddig is ezernél több tudományos publikáció született. A kutatók számára a TRACE archívuma továbbra is hozzáférhető marad.
A TRACE legutolsó felvétele (középen), beleillesztve az SDO közel azonos időpontban, a teljes napkorongról felvett kompozit képébe. (Kép: NASA)
1998. május 19-én 8:06 UT környékén (bal oldalt középen) a TRACE egy napkitörést észlelt, amelynek során az anyag 150 ezer km magasba emelkedett a fotoszféra fölé. Az anyag hőmérséklete 10-20 ezer fokos. A montázs darabjai a bal felső sarokból indulva az alábbi időpontokban készültek: 7:50, 8:02, 8:06, 8:15, 8:25, és 8:37 UT. (Képek: NASA)
Egy fler nyomán létrejött, 1 millió fokos plazmából álló hurkok a 9433. számú aktív régióban, 2001. április 19-én, 17,1 nm hullámhosszon (extrém ultraibolya tartomány). (Kép: NASA / Dawn Myers)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Vénusz-átvonulás az űrből nézve
Napkutató műhold indult Floridából
Megkeserítheti életünket az éledező napaktivitás
Nyugdíjban a TRACE (NASA)
TRACE honlap