A NASA WISE nevű műholdja egy „gyorshajtó” csillagot fotózott le, amely mintegy 90 ezer km/h sebességgel száguld az űrben.
A WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer, magyarul széles látószögű infravörös felmérő felfedező műhold) „felfedezettje” ζ (zéta) Ophiuci néven ismert. Tömege 20-szorosa Napunk tömegének. A csillagászok azt feltételezik, hogy valaha egy ennél is nagyobb csillag körül keringett, mely egy hatalmas szupernóva-robbanásban fejezte be életét. Az óriási robbanás 24 km/s (közel 87 ezer km/h) sebességgel kilökte a ζ Ophiucit a kettős rendszerből.
A csillag kék pontként látható a képen a lökéshullámfront sárga ívében, miközben 24 km/s sebességgel száguld a kép bal felső sarka irányába. (Kép: NASA / JPL-Caltech / UCLA)
Miközben a csillag száguld az űrben, addig az erős szele összenyomja a csillagközi port és gázt a csillag előtt, látványos ívet hozva létre ezáltal. Ez valójában egy lökéshullámfront. Ez a lökéshullám annyira koncentrált, hogy benne felmelegszik az anyag, így az infravörös tartományban ragyog, amit a WISE látványosan meg is örökített. A csillagot elhagyó sugárzás fűti a közeli porszemcséket, vörös ragyogást adva ezzel nekik, míg a távolabbi részeken a por és gáz érintetlen marad. Optikai tartományban mindössze a csillag látható.
A ζ Ophiuchi életét is nagyon gyorsan leéli. Már félúton jár 8 millió évig tartó életpályáján. Összehasonlításképpen a mi Napunk ugyancsak félúton jár, de sokkal hosszabb, a remények szerint 10 milliárd éves életútján. A Nap vörös óriássá fog tágulni, mielőtt fehér törpévé zsugorodik. Ezzel szemben a nagy tömegű ζ Ophiuchi a rég elveszett társához hasonlóan egy hatalmas szupernóva-robbanásban fejezi be életét.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hullámot vet a Betelgeuse
„Gázfolyók” a Spitzer felvételén
A ζ Ophiuci a WISE képén (Astronomy Now)