A legújabb átvilágítás eredménye szerint 2018 előtt biztosan nem indulna, és összesen 8,7 milliárd dollárba kerülne a James Webb-űrteleszkóp.
Igaz, ebben az árban már az öt évesre tervezett működtetés költségei is benne foglaltatnak. Júliusban, amikor – nagy amerikai és nemzetközi szakmai felzúdulást kiváltva – az amerikai képviselőház költségkijelölési bizottsága egyenesen a program törlését javasolta a NASA költségvetéséből, még 6,2-6,8 milliárd körüli becslések láttak napvilágot. (Már azok az összegek is messze meghaladták a projekt indulásakor tervezett költségeket.) Az új, nem kevesebb mint 2 milliárddal megnövelt szám szerepel most a NASA-tól a kongresszusnak küldött dokumentumokban.
(Fantáziakép: NASA / ESA)
A James Webb-űrtávcső (JWST), amelyet szokás a Hubble utódának is nevezni, egy az űrbe még sosem juttatott nagyságú, 6,5 m átmérőjű főtükröt vinne magával. A közeli infravörös tartományban érzékeny detektoraival a remények szerint a világegyetem első csillagainak és galaxisainak fényét is észlelni lehetne. Az amerikai űrhivatal a JWST megépítését a legfontosabb feladatai közt tartja számon. Ráadásul a program törlésének nemzetközi következményei is lennének, hiszen jelentős benne az európai és kanadai részvétel. Az európaiak például két detektort építenek és a felbocsátáshoz az Ariane-5 rakétát adják. A JWST kijelölt pályája a Földtől kb. másfél millió km-re „kifelé”, a Nap-Föld rendszer L2 Lagrange-pontja körül lenne, ahol egy év alatt kerülné meg a Napot.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
JWST: az űrbe vagy a süllyesztőbe repül?
Másfél milliárd, avagy egekben a Webb-űrtávcső...
Nyolcmilliárd dollár fölött a JWST ára (BBC)