Ha ebben a formájában fogadnák el, a Fehér Ház legújabb költségvetési javaslata súlyos csapást mérne a NASA tudományos programjainak finanszírozására.
Szakértők már meg is kongatták a vészharangot: ha a terv megvalósul, akkor megrendülhet az Amerikai Egyesült Államok vezető szerepe az űrkutatásban – olvashatjuk az Ars Technica beszámolójában.
Ezen a héten a 2026-os pénzügyi év költségvetési tervezése részeként a Trump-kormányzat megosztotta a NASA költségvetési javaslatának tervezetét az űrügynökséggel. Ez a NASA éves költségvetésének mintegy 20%-os csökkentését irányozza elő, vagyis 25 milliárd dollár helyett 20 milliárdot tartalmaz. A megszorítások azonban korántsem egyenletesen oszlanak el az egyes tevékenységek között. A többségüket a tudományos programok igazgatósága (Science Mission Directorate) volna kénytelen lenyelni. Ez felügyeli többek közt bolygótudományi, űrcsillagászati és földtudományi programokat.
A NASA illetékeseinek csütörtökön átadott dokumentumok szerint az űrügynökség tudományos programjai az ideihez képest alig több mint feleakkora finanszírozást kapnának. Miután a NASA 7,5 milliárd dollárt költhetett 2025-ben tudományra, a Fehér Ház most mindössze 3,9 milliárd dolláros tudományos költségvetést javasol a következő pénzügyi évre. Ezt tovább részletezve, az egyik legnagyobb vesztes az asztrofizikai terület lenne, kétharmados csökkentéssel. A javaslatban szereplő 487 millió dollár elegendő lenne ugyan olyan folyamatban lévő nagy küldetések, mint a Hubble- és a James Webb-űrtávcsövek üzemeltetésére, de lényegében ellehetetlenítené a következő nagy űrteleszkóp, az amúgy már előrehaladott készültségi állapotban levő Nancy Grace Roman-űrtávcső felbocsátását és működtetését.
A Nancy Grace Roman-űrtávcső még ebben az évtizedben indulna – ha jutna rá pénz. A következő időszak nagy űrteleszkópjának már az összeszerelése folyik, akár két éven belül pályára állítható lenne. (Fantáziakép: NASA GSFC / SVS)
A napfizikai kutatások szintén bő kétharmados költségvetési vágásra készülhetnek fel, ha a javaslatot ebben a formájában fogadnák el. Az előirányzott költségvetési összeg itt 455 millió. A földtudományi kutatásokat „csak” egy bő 50%-os csökkentés fenyegeti (1 033 milliárd dollár), a bolygótudományi programok megúsznák 30%-kal (1 929 milliárd dollár). Ez utóbbi kategóriában veszélybe kerül a marsi mintahozó küldetés (Mars Sample Return), és törlés várná a DAVINCI nevű Vénusz-szondát. Úgy tűnik, hogy a költségvetési megszorítások a NASA marylandi Goddard Űrközpontja (Goddard Space Flight Center, GSFC) bezárását is kikényszeríthetik, ahol az NASA mintegy 10 ezer közalkalmazottja és alvállalkozója dolgozik.
Tudománypolitikai szakértők szerint a helyzet riasztó, a spórolás az űrügynökség „koronaékszerit” érintené. Az elmúlt 25 év során a NASA szinte összes világraszóló eredményét a tudományos programok hozták, beleértve az olyan bravúros teljesítményeket, mint az Ingenuity helikopter működése a Marson, a New Horizons elrepülése a Plútó mellett, vagy az Enceladus vízgejzírjeinek felfedezése a Cassini-űrszondával.
A NASA költségvetési tervezetének visszaküldése persze csak egy lépése annak a folyamatnak, amely a 2026-os pénzügyi évre vonatkozó szövetségi költségvetés véglegesítéséhez és elfogadásához vezet. A költségvetési év hivatalosan október 1-jén kezdődik. A Fehér Háznak az előkészítést végző illetékes hivatala már korábban sem rejtette véka tudományellenes prioritásait. Nem valószínű, hogy Jared Isaacman, a Trump-kormányzat jelöltje a NASA élére részt vett volna a tervezet kidolgozásában. Ő a napokban egy meghallgatásán kijelentette, hogy határozottan támogatja a NASA tudományos programjait.
A dokumentumok kézhezvétele után a NASA reagálhat a tervezetre, kifejtheti kifogásait és változtatási kéréseit. Ezeket beépítik egy záródokumentumba, amely aztán a következő pénzügyi év elnöki költségvetési javaslatának részévé válik. Ez egy nyilvános dokumentum lesz, valószínűleg egy-másfél hónap múlva teszik közzé. Ezt követően a Fehér Ház a Kongresszussal együttműködve határozza meg a tényleges szövetségi költségvetést. Borítékolható, hogy néhány NASA-vonatkozású költségcsökkentés a kongresszus illetékes bizottságaiban heves ellenállásba ütközik majd. Így most még semmi sem tekinthető véglegesnek, csak a kormányzati szándék vált nyilvánvalóvá (az erről korábban felmerült híreket eddig rendre cáfolni próbálták). Aggodalomra ad okot azonban, hogy ha a költségvetés elfogadásának folyamata elhúzódik – ahogy az a szövetségi költségvetésnél gyakran előfordul –, a Fehér Ház arra kényszerítheti az ügynökségeket, hogy az elnök költségvetési kérelme alapján operatív terveket készítsenek. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Válaszút előtt a NASA
Nancy szeme
Ismét újabb tervek
Két Vénusz-szonda
Magánűrhajósból NASA-vezető
A Fehér Ház tervezete csapást mérne a NASA tudományos programjainak finanszírozására (Ars Technica)