Az Atlas hordozórakéták két történelmi indítóállását bontották el június közepén a floridai Cape Canaveralben.
A 36A és 36B jelű állások egykor fontos szerepet játszottak az amerikai űrprogramban, összesen 69 ill. 76 indítást végeztek róluk. A 36. számú komplexum az 1960-as évek elején épült. Startoltak innen űrszondák a Hold felé, a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz bolygók kutatására, s műholdak tucatjai indultak távközlési vagy katonai feladattal. Mostanra az Atlas hordozórakéták korábbi sorozatait kivonták a szolgálatból. (A jelenleg használatos Atlas-5 rakéták az Amerikai Légierő Cape Canaveral-i bázisának másik részéről, a 41. számmal jelölt állásból indulnak.)
A 36A jelű indítóállás a földre dőlve, a detonáció után. (Fotó: Ben Cooper/Spaceflight Now)
A június 16-ai robbantásos bontás alkalmával volt az utolsó visszaszámlálás – de ezúttal nem űreszköz indult. Az eseményen megjelentek a korábban itt dolgozó technikusok, a légierő képviselői és újságírók. A 36A indítóállás 1962-től 2004-ig látta el feladatát. Az innen startolt híresebb űreszközök közül említsük meg a Marsot tanulmányozó Mariner-7-et (1969) és a Naprendszert később majd elhagyó űrszondák közül az elsőnek indítottat, a Pioneer-10-et (1972).
Képsorozat a 36B jelű torony ledőléséről. (Fotó: Ben Cooper/Spaceflight Now)
A szintén most lerombolt 36B 1965-től 2005-ig működött. Innen indultak útjukra például a Holdat kutató Surveyor szondák, amelyek méréseikkel az emberes Apollo-programot készítették elő.
Az indítóhely – más, új hordozóeszközök szolgálatában – még újjáépülhet egyszer. Korábban a SpaceX vállalat Falcon rakétái számára szemelték ki a helyszínt, de ők időközben a korábbi Titan rakéták indítóhelyét, a 40. számú komplexumot választották. A régi tornyok eltakarításának egyik oka épp az volt, hogy az esetleges jelentkezők számára megtisztítsák a helyszínt.
Kapcsolódó linkek:
A 36A és 36B starthelyek ledöntéséről (SpaceflightNow)