Az elsőnek indított Falcon-9 rakéta végfokozata és a Dragon űrhajó modellje vasárnap visszatért és elégett a légkörben.
A rakétafokozatból és az attól el nem választott űrhajó-kezdeményből álló eszköz 22 napot töltött Föld körüli pályán, mire magassága olyannyira lecsökkent, hogy végül belépett a sűrűbb légkörbe és megsemmisült. Az eseményre június 27-én, magyar idő szerint 7 óra körül kerülhetett sor, ±2 óra bizonytalansággal. Az időpont határozatlansága egyúttal azt is jelenti, hogy a megsemmisülés pontos helye sem ismert.
A Falcon-9 első indítása június 4-én. (Kép: Chris Thompson / SpaceX)
A SpaceX magáncég által fejlesztett Falcon-9 rakéta első példánya június 4-én indult a floridai Cape Canaveralből. A felszállás után 10 perc elteltével mintegy 250 km magas, 34,5°-os hajlásszögű pályára állt, nagyon közel a tervezett célhoz. Nagyjából egy órával később a rakéta Ausztrália fölött repült, amikor a pörgő rakétafokozat hajtóanyagának eltávozó maradéka dugóhúzóra emlékeztető alakzatot rajzolt az égre - „ufómegfigyelések” sorát váltva ki ezzel.
A Falcon-9 látványos égi jelenséget produkált az ausztráliai megfigyelők számára. (Kép: Destin Sparks / ABC News)
A várakozásoknak megfelelően az akkumulátorok hamar lemerültek, a közel 7 tonnás eszköz csendben és irányítatlanul keringett tovább. Az amerikai hadsereg megfigyelőhálózatával azonban követték mozgását. „Pályafutása” során az első Falcon-9 és a kezdetleges Dragon duója több mint 300-szor kerülte meg a Földet. Eközben a SpaceX szakemberei elemezték a tesztrepülésről szerzett adatokat, már a következő, leghamarabb augusztus végén esedékes repülésre készülve. A rakéta váratlan, a startkor megfigyelt, a hossztengelye körüli forgó mozgását valószínűleg az első fokozat kilenc Merlin hajtóműve által kifejtett forgatónyomaték okozta. Most ennek a hatásnak a kiküszöbölésén dolgoznak a SpaceX texasi telephelyén.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Elindult az első Falcon-9 rakéta
Egy nagyszerű kezdet
Ha egy üzlet beindul...
Belépett a légkörbe és elégett az első Falcon-9 (Spaceflight Now)
A Falcon-9 végfokozata által produkált égi jelenség magyarázata (Bad Astronomy Blog)