Június végén nyilvánosságra hozták a Földnek a Terra műholddal készült eddigi legteljesebb digitális felszínmodelljét. Ennek segítségével bolygónk legmagasabb hegyvidékére, a Himalájához látogatunk.
A NASA és a Japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium (METI) június 29-én jelentette be, hogy űrfelvételek alapján elkészült a Föld felszínének eddigi legjobb modellje. A méréseket az 1999-ben indított amerikai Terra földmegfigyelő holdon repülő, Japánban készült ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) végezte. Az adatbázist bárki által ingyenesen elérhetővé és használhatóvá teszik, az számos földtudományi, gyakorlati alkalmazás – például geológia, természetvédelem, környezetgazdálkodás, várostervezés – számára hasznos lesz.
Az eddigi legjobb digitális terepmodell 2000-ben készült, az Endeavour űrrepülőgépre (STS-99) szerelt radarberendezés segítségével (Shuttle Radar Topography Mission, SRTM). Az alábbi képek illusztrálják a régi SRTM és az új terepmodell közötti egyik lényeges különbséget. A színkódolásban a legmagasabb területek fehérek, az alacsonyabban fekvők egyre sötétebb szürkék. A Himalája legmagasabb csúcsai környékén jól látható, hogy az ASTER terepmodell mennyivel részletesebben adja vissza a meredek lejtők tulajdonságait. A radaros mérések során ugyanis a kibocsátott rádióhullámok visszaverődését észlelik, s a módszer a jelentős szóródás miatt nem működik jól a magas hegységek területén. Az ASTER a felszínről visszavert látható és infravörös fényt figyeli meg. Két távcsövet alkalmaz, ami olyan, mint két szem: kicsit eltérő irányokból nézi ugyanazt a dolgot, térbeli látást biztosítva. A globális modell megalkotásáshoz összesen 1,3 millió egyedi képpárt használtak fel.
Az SRTM (fent) és az új ASTER (lent) terepmodell ábrázolása a Himalája egy kb. 35 km-es részéről. (Képek: NASA / R. Simmon)
Az új terepmodell átlagos magassági pontossága 20 méter. Az ASTER a legtöbb hely fölött jól használható, kivéve ott, ahol szinte állandó a felhővel való borítottság – a radaros módszert ez nem zavarja –, vagy ahol lényegében sima jégtakaró borítja a felszínt. Ezekben az esetekben az SRTM modell jobb, ezért célszerű a kettőt kombinálni. Az űrrepülőgépes radar ugyanakkor nem térképezte föl a 60° északi szélességi körtől északra, illetve az 57° déli szélességtől délre fekvő területeket. Az ASTER modell északon és délen 83° szélességig terjed, így a Föld felszínének 99%-ára szolgáltat jó minőségű adatokat. A digitális terepmodell szomszédos pontjainak távolsága, vagyis a modell felbontása 30 m.
A teljes földfelszín magassági modellje a Terra műhold ASTER detektorának mérései alapján. (Kép: NASA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Dunakanyartól a Balatonig
Új digitális terepmodell a Földről (NASA)
A Himalája magassági modelljei (NASA EO)