Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

A hónap száma Cikkek: 181 - 200

Negyven másodperc – egy éve

Negyven másodperc – egy éveÖnkéntelenül is a kérészek élete jut az ember eszébe, amikor 16 évi várakozás után néhány másodpercig láthatja a csodát. A csodát, ami már csak videofelvételeken marad meg az utókornak...

Tíz éve repül az Aqua

Tíz éve repül az AquaA 2002 óta működő amerikai földmegfigyelő műhold képeivel, eredményeivel az Űrvilág híreiben is gyakran találkozhatnak.

Egy hónapja pályán

Egy hónapja pályánA kitűnően működő Masat-1 egy hónapos jubileumáról a műegyetemi diákműhold honlapján összefoglaló cikkel emlékeztek meg.

1 milliárd dolláros műhold: megmentve

1 milliárd dolláros műhold: megmentveEgy benne felejtett rongydarab miatt már elveszni látszó szuperbiztos amerikai katonai távközlési műhold, az AEHF-1 a csodával határos módon elérte a számára kijelölt pályát, hamarosan szolgálatba állhat.

Ősszel az ötödik: új GLONASSZ hold Pleszeckből

Ősszel az ötödik: új GLONASSZ hold Pleszeckből2011-ben bőséges számban egészítették ki a rövidesen teljessé váló orosz navigációs műholdrendszert. A tegnapi volt az idei utolsó start.

Az egész űrtörténelem számokban, egy ábrán

Az egész űrtörténelem számokban, egy ábránA szemléletes grafikon az űrkorszak kezdete óta végrehajtott indítások számát mutatja, típusonként és országokra lebontva, az idő függvényében.

Közel 400 amerikai vészjelzés

Közel 400 amerikai vészjelzésAz elmúlt évben ennyiszer figyelmeztette egy-egy veszélyes űrszemétdarab közeledtére a nemzetközi partnereket az amerikai légierő űrfigyelő rendszere.

Egy óra, két rakéta, három műhold

Egy óra, két rakéta, három műholdAlig több mint egy óra különbséggel Bajkonurból, majd Kourouból álltak pályára pénteken a távközlési mesterséges holdak.

2418 nap után: Merkúr, végállomás

2418 nap után: Merkúr, végállomásMintegy 7,9 milliárd kilométernyi megtett út után, magyar idő szerint ma hajnalban pályára állt a Merkúr körül az amerikai MESSENGER űrszonda.

Mars500: közeledik a legérdekesebb szakasz

Mars500: közeledik a legérdekesebb szakaszA moszkvai Orvosbiológiai Kutatóintézet (IBMP) kísérleti központjában egyre fokozódik a feszültség: már csak néhány nap, és az „első űrhajósok leszállnak” a Mars bolygó felszínére.

Egy nő, két férfi már repül a kínai űrhajón

Egy nő, két férfi már repül a kínai űrhajónMa, magyar idő szerint 12:37-kor rendben elindult, majd pályára állt a Sencsou-9 űrhajó.

ISS: az egymilliomodik fotó

ISS: az egymilliomodik fotóElkészült a Nemzetközi Űrállomás történetének egymilliomodik fényképe.

1,25 milliárd euró új meteorológiai holdakra

1,25 milliárd euró új meteorológiai holdakraAz ESA ekkora értékben kötött megállapodást a harmadik generációs Meteosat műholdak gyártására. Közülük az első 2017-ben indulhat. A rendszert legalább 2037-ig működésben tudják tartani.

1 milliárd 580 millió kilométer

1 milliárd 580 millió kilométerŰrszonda eddig még nem jutott ennél közelebb a Plútóhoz. A Naprendszer külső vidékei felé tartó amerikai New Horizons már „csak” ennyire van célpontjától, ahová 2015 közepén érkezik majd meg.

Kevesebb a földközeli kisbolygó

Kevesebb a földközeli kisbolygóLegalábbis annál, mint amennyire korábban számítottak. Erre a következtetésre jutottak az amerikai WISE infravörös űrtávcső adatait elemző kutatók. A legnagyobbakból alig ezer lehet.

Az Artemis tíz éve

Az Artemis tíz éveEgy évtizeddel ezelőtt állt pályára – és mindját reménytelennek tűnően rosszra – az ESA fejlett távközlási műholdja. Sikerült megmenteni, ma is működik.

1600 műhold a következő 15 évben

1600 műhold a következő 15 évbenEzt jósolja egy friss elemzés, amely szerint a következő másfél évtizedben 250 milliárd dollár értékben készülnek új mesterséges holdak.

Ötszázezer dollár

Ötszázezer dollárNagyjából ennyibe kerül az amerikai űrhivatalnak az Endeavour űrrepülőgép startjának mostani elhalasztása.

1235 lehetséges exobolygó

1235 lehetséges exobolygóA NASA bejelentése szerint a Kepler-űrtávcső segítségével eddig ennyi potenciális, még megerősítésre váró bolygót azonosítottak a Naprendszeren kívül. 54 reménybeli exobolygó a saját csillaga lakható zónájában kering, közülük 5 pedig a Földünkhöz mérhető nagyságú.

Kétszázegy perc

Kétszázegy percEnnyi ideig tartott az első Dragon űrhajó útja a starttól a Csendes-óceánba érkezésig. Az előzetes adatok szerint a repülés teljes siker volt.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Összesen 203 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024