Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

A Nap és bolygótestvéreink Cikkek: 321 - 340

Európa, irány a Mars!

Európa, irány a Mars!17:02. Ma veszi kezdetét az első önálló európai Mars-kutató űrszonda 400 millió kilométeres utazása a Vörös Bolygó felé. A Mars Express fedélzetén utazik a Beagle-2 leszállóegység is, amely az élet egykori nyomai után kutat a marsi felszínen.

Irány a Mars!

Irány a Mars!Amennyiben minden a tervek szerint alakul, akkor ebben a hónapban valóságos ármádia indul a Vörös Bolygó felé. A sorban az első az európai Mars Express és Beagle-2 duó - indításuk hérfőn várható. Ha szerencsénk lesz, akkor jövőre (amikor az eszközök a Marshoz érkeznek), már a szakemberek is úgy mosolyoghatnak, mint a Marson a közelmúltban ismét megörökített arcocska!

Rosetta - A cél új, a rakéta (majdnem) a régi

Rosetta - A cél új, a rakéta (majdnem) a régiMegszületett a végleges döntés: a Rosetta várhatóan 2004 februárjában indulhat útnak. Új célpontja a Csurjumov-Geraszimenko, hordozóeszköze pedig az Ariane 5 kismértékben módosított változata lesz.

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (28. rész): Tudományos célú műholdak

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (28. rész): Tudományos célú műholdakHazánk néhány év múlva az Európai Űrügynökség (ESA) tagja lehet. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. A sorozat jelen részben a tudományos célú mesterséges holdakról ejtünk szót.

A Merkúr-átvonulás képekben...

A Merkúr-átvonulás képekben...Ritka égi tüneménynek lehettünk tanúi május 7-én. A Napunkhoz legközelebb, attól mintegy 58 millió kilométerre keringő bolygó, a Merkúr átvonult központi csillagunk, a Nap előtt.

Kontinensünk első marsszondái útrakészek

Kontinensünk első marsszondái útrakészek2003 júniusában indul az első európai űrszonda - a Mars Express - a Vörös Bolygóhoz. Fedélzetén a Beagle-2 leszállóegységgel a Mars titkai után nyomoz.

PROGRAMAJÁNLÓ: Rosetta - Hogyan tovább?

Ezzel a címmel tart előadást március 18-án Spányi Péter a Polaris Csillagvizsgálóban. Mint portálunkon már többször olvashatták, a Rosetta európai üstökös-kutató misszió indulását januárban el kellett halasztani az Ariane-5 hordozórakéta tavaly decemberi meghibásodása miatt.

Az európai űrtevékenység (18. rész): IRÁNY A MERKÚR?

Az európai űrtevékenység (18. rész): IRÁNY A MERKÚR?Hazánk néhány éven belül csatlakozhat az Európai Űrügynökséghez (ESA). Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. Kevéssé ismert, hogy a hatvanas évek végén a kontinens nyugati felének szakemberei szondát akartak küldeni a legbelső bolygóhoz. Az akkor elvetélt ötlet napjainkban ismét felmerült.

Kontinensünk fiataljai is segíthetik az Aurorát

Kontinensünk fiataljai is segíthetik az AurorátAz Európai Űrügynökség (ESA) felhívást tett közzé, amely szerint pályázat formájában benyújtott gondolatokat, kísérletterveket és egyéb tervezési/technikai ötleteket vár az európai fiataloktól, hogy ezzel minél jobban előremozdítsa, gazdagítsa az Aurora-programot.

Ön hogyan kutatná a Naprendszert?

Ön hogyan kutatná a Naprendszert?Nos, ha Ön egyetemista, vagy posztgraduális képzésben vesz részt, akkor most - az ESA legújabb pályázatának köszönhetően - az Európai Űrügynökségnek adhat ötleteket. Mivel az előzetes tervek beadásáig már csak egy hónap van hátra, újból közöljük a kiírást!

PROGRAMAJÁNLÓ: Nézze élőben a Mars Express startját!

PROGRAMAJÁNLÓ: Nézze élőben a Mars Express startját!Az ESA TV élőben közvetíti a Mars Express hétfői startját. A műholdas adás szabadon fogható az ASTRA műholdrendszerről.

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (30. rész): A világ nagyhatalmai egy célért – külön-külön

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (30. rész): A világ nagyhatalmai egy célért – külön-különSorozatunk e részében röviden bemutatjuk, hogy egy páratlan kutatási lehetőség a nyolcvanas években még mennyire nem tudta összefogni a nagyhatalmakat. Minden, űrkutatásban akkor „számító” ország külön-külön készített űrszondát egy égitest felderítésére.

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (29. rész):

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (29. rész):Hosszú ideje futó sorozatunk mostani részében az ŰRVILÁG Olvasói az európai űrszondákkal - Naprendszerünk kutatóival - ismerkedhetnek meg.

A Mars Express útrakész

A Mars Express útrakészHamarosan megkezdődik Európa egyik legnagyobb űrbeli vállalkozása. Egy egyedülálló nemzetközi összefogás végeredményeként, több mint húsz európai cég bevonásával elkészült, és nemsokára útjára indul a Mars Express.

A Merkur átvonulása

A Merkur átvonulásaRitka égi jelenségnek lehetünk ma szemtanúi. A Merkur megmutatja a sötét oldalát a Föld lakóinak, miközben átvonul a Nap előtt. A jelenség csak speciális távcsővel figyelhető meg.

Legújabb Rosetta-fejlemények

Legújabb Rosetta-fejleményekAmint az köztudott, az ESA és az Arianespace ez év januárban úgy döntött, hogy a Rosetta üstököskutató szonda startját az Ariane-5 rakéta tavaly decemberi kudarca miatt bizonytalan időre elhalasztja. Miközben folyik a kudarc okának kivizsgálása, azt követően pedig a rakétán elvégzik a szükséges módosításokat, a Rosettát hibernálták, és az ESA intenzíven keresi a lehetséges új üstökös-célpontokat. Az idő azért is sürget, mert a szonda szakszerű tárolásának évi költségét 50 és 100 millió Euro közötti összegre becsülik.

Az európai űrtevékenység (19. rész): LÉGKÖRI BALLONOK ÉS ULYSSES KÁLVÁRIÁJA

Az európai űrtevékenység (19. rész): LÉGKÖRI BALLONOK ÉS ULYSSES KÁLVÁRIÁJAHazánk néhány éven belül csatlakozhat az Európai Űrügynökséghez (ESA). Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. Sorozatunk mostani részéből kiderül, hogy miképp sikerült több tucat légkörkutató ballont egy műholddal felrobbantani, és hogy miért indult oly nagy késéssel az első olyan európai űrszonda, mely eljutott a Jupiterhez.

Az ESA első űrszondakövető állomása

Az ESA első űrszondakövető állomásaNéhány nappal ezelőtt átadták az ESA (Európai Űrügynökség) követőhálózatának első olyan Európán kívüli állomását amely ún. "mély ég" (deep space) eszközök, azaz a Naprendszerbe indított európai űrszondák követésére szolgál. Az új központ a déli féltekére, Ausztráliába került.

Szenzációs üstökös húz el a Nap mellett

Szenzációs üstökös húz el a Nap mellett1976 óta nem volt olyan fényes üstökös az égbolton, mint napjainkban. A pazar csóvát bontó ragyogó égitest kedden reggel érte el napközelségét, s pár napig még megfigyelhető a SOHO űrszonda felvételein.

Új úton a Rosetta

Új úton a RosettaAz Európai Űrügynökség Rosetta programjának szakemberei nem adták föl a sikeres indítás reményét. Alkalmazkodva az új helyzethez az űrszonda és tudományos programjának tökéletesítésére fordítják a startig hátralévő időt, minimum egy, maximum két és fél évet.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 348 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024