Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Amerika és az űrcsillagászat Cikkek: 101 - 120

Csillagászati CubeSatok

Csillagászati CubeSatokAz ASTERIA bizonyította, hogy a CubeSatoknak a csillagászati megfigyelésekben is van létjogosultságuk. Folytatása következik.

Gigantikus galaxis

Gigantikus galaxisIdén lesz 30 éve, hogy pályára került a NASA és az ESA nevezetes Hubble-űrtávcsöve. A jubileumi évet egy látványos spirálgalaxis-felvétellel kezdik.

A Parker első eredményei

A Parker első eredményeiA NASA napfizikai zászlóshajója, a Parker Solar Probe első adatkibocsátásának anyagában több meglepő tényre bukkantak a kutatók.

A heliopauza, ahogy a Voyager–2 látta

A heliopauza, ahogy a Voyager–2 láttaA múlt században az óriásbolygókat kutató, immár a Naprendszerből kifelé tartó szonda egy éve haladt keresztül a heliopauzán.

Exobolygó-keresés, NASA és SETI

Exobolygó-keresés, NASA és SETIA NASA exobolygó-vadászatának bizonyos hozadékaiból mostantól a földönkívüli civilizációk utáni kutatás is részesülni fog. És ez jó dolog – de azért van még mit csinálni.

Gamma-tartományban ragyogó Hold

Gamma-tartományban ragyogó HoldHa a szemünk képes lenne a nagy energiájú sugárzást (az úgynevezett gamma-sugarakat) érzékelni, a Holdat fényesebbnek látnánk, mint a Napot!

A csillagászok nagyot álmodnak

A csillagászok nagyot álmodnakNégy űrtávcső között továbbra is folyik a verseny, melyik lesz a következő nagy űrobszervatórium.

Az első eredmények a Bennuról

Az első eredmények a BennurólÚjabb felvételek és elemzések támasztják alá, hogy a NASA OSIRIS-REx szondájának nem lesz egyszerű dolga, amikor mintát kell vennie a Bennu kisbolygóból.

SPHEREx

SPHERExA NASA a korai világegyetemet és az élet eredetét vizsgálja a közeli infravörösben dolgozó új űrszondájával, amelynek indítását 2023-ra tervezik.

M105 – az Oroszlán szívében

M105 – az Oroszlán szívébenA Charles Messier híres katalógusához utólag hozzáadott 105-ös számú objektum nem is olyan unalmas, mint amilyennek elsőre látszik.

Űrcsillagászat és költségvetés

Űrcsillagászat és költségvetésAz utolsó simítások vannak hátra a JWST-n, a szakemberek bizakodók. Ugyancsak optimistán várják a WFIRST terveinek végleges jóváhagyását.

A Bennu kitörései

A Bennu kitöréseiA meglepő jelenségnek többféle magyarázata lehet. Talán a kisbolygóról gyűjtendő anyag földi vizsgálata segít eldönteni, helyes-e valamelyik.

Arrokoth

ArrokothEzt a végleges nevet kapta az ideiglenesen Ultima Thule néven emlegetett égitest, a NASA New Horizons szondája által az év elején megközelített kisbolygó.

A Lucy pályája

A Lucy pályájaKét év múlva indulhat a NASA szondája, amely hét kisbolygót látogat végig.

Mintavételi helyek a Bennu felszínén

Mintavételi helyek a Bennu felszínénNégy terület valamelyikéről vesz mintát jövőre az OSIRIS-REx a Bennu kisbolygó anyagából. Decemberben döntik el, melyik lesz a fő és a tartalék helyszín.

Vas és magnézium a WASP-121b körül

Vas és magnézium a WASP-121b körülA forró, amerikaifutball-labdára emlékeztető exobolygó nehézelemeket ereget.

Januárban leállítják a Spitzert

Januárban leállítják a SpitzertA NASA 2003 óta működő, sikeres infravörös űrtávcsövének privatizálása nem sikerült, komoly jelentkező híján 2020 elején befejeződik a tudományos munka.

Elmaradó csillagkeletkezés

Elmaradó csillagkeletkezésA galaxisok folyamatosan ütköznek egymással, de néha ez a találkozás a kárukra válik. Most a csillagászok alaposan a dolgok mélyére ástak.

A Bennu felszíne

A Bennu felszíneA NASA OSIRIS-REx szondája csak jövőre vesz mintát a Bennu kisbolygóból. Nem is baj, mert a sziklás felszínen az alkalmas terület kiválasztása nehéznek ígérkezik.

Nem mindig volt gyűrűje a Szaturnusznak

Nem mindig volt gyűrűje a SzaturnusznakA Cassini nagy fináléjának kockázatos manővere közben végzett mérések alapján pontosan meg tudták határozni a gyűrűrendszer tömegét.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Összesen 420 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024