Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Amerika és az űrcsillagászat Cikkek: 281 - 300

Az infravörös égbolt – ahogy a WISE látta

Az infravörös égbolt – ahogy a WISE láttaMegjelent a tavaly év elején végleg leállított amerikai égtérképező űrteleszkóp teljes, végső katalógusa.

Bátor lépés a gázóriások felé – 40 éve startolt a Pioneer-10 (3. rész)

Bátor lépés a gázóriások felé – 40 éve startolt a Pioneer-10 (3. rész)Annak ellenére, hogy – nagyon leegyszerűsítve – egy beáldozható szonda indult a Jupiter felé, lényegében annak kiderítésére, hogy az aszteroidaöv és az óriásbolygó sugárzása nem tesz-e kárt benne, a Pioneer-10 óriási ismerethalmazzal indította útjára a külső Naprendszer kutatását.

Bátor lépés a gázóriások felé – 40 éve startolt a Pioneer-10 (1. rész)

Bátor lépés a gázóriások felé – 40 éve startolt a Pioneer-10 (1. rész)Merkúr, Vénusz, Mars, Hold, mind „megvolt” már az űrkutatóknak az űrkorszak első évtizedén belül. De ezek mind a belső Naprendszerben vannak. Az igazi felfedezések az aszteroidaövön kívül vártak a tudósokra, a gázóriásoknál.

Űrtávcső ajándékba?

Űrtávcső ajándékba?A NASA egy hete takarékossági okokból felfüggesztette a GALEX ultraibolya csillagászati műholdjának működtetését. A jó állapotban levő űrtávcsőre azonban lenne jelentkező.

Egy röntgencsillagászati műhold vége

Egy röntgencsillagászati műhold végeA NASA lekapcsolta a 16 éve működő RXTE műholdját, amivel a neutroncsillagok, fehér törpék és fekete lyukak közeléből érkező röntgensugárzás változásait tanulmányozták.

Tycho szupernóvája gamma-tartományban

Tycho szupernóvája gamma-tartománybanCsillagászok a Fermi-űrtávcső segítségével felfedezték, hogy az 1572-es szupernóva maradványa a nagy energiájú gamma-tartományban aktív. A felfedezés jelentős előrelépést jelenthet a kozmikus sugarak keletkezésének megértésében.

2005 YU55, a kisbolygóvendég

2005 YU55, a kisbolygóvendégAz elnevezés egy néhány száz méteres kisbolygót takar, amely röviddel éjfél után meglehetősen közel, de még biztonságos messzeségben, a Föld-Hold távolság 85%-ának megfelelő távolságban repül el a Föld mellett.

Kevesebb a földközeli kisbolygó

Kevesebb a földközeli kisbolygóLegalábbis annál, mint amennyire korábban számítottak. Erre a következtetésre jutottak az amerikai WISE infravörös űrtávcső adatait elemző kutatók. A legnagyobbakból alig ezer lehet.

JWST: még drágább lesz!

JWST: még drágább lesz!A legújabb átvilágítás eredménye szerint 2018 előtt biztosan nem indulna, és összesen 8,7 milliárd dollárba kerülne a James Webb-űrteleszkóp.

Hogyan jut el a Juno a Jupiterhez?

Hogyan jut el a Juno a Jupiterhez?Miért tart öt évig a pénteken indult űrszonda utazása? Milyen utat jár be, amíg 2016 nyarán pályára állhat az óriásbolygó körül?

Késik az új űrteleszkóp startja

Késik az új űrteleszkóp startjaA NASA röntgentartományban működő NuSTAR űrcsillagászati holdjának felbocsátását akár hónapokkal is elhalaszthatják.

Bátor lépés a gázóriások felé – 40 éve startolt a Pioneer-10 (2. rész)

Bátor lépés a gázóriások felé – 40 éve startolt a Pioneer-10 (2. rész)Az elhatározás és a felbocsátás között mindössze 3 év telt el. 1972 márciusában útjára indult az első szonda a külső Naprendszerbe, hogy felderítse az aszteroidaövet és a Jupitert. És volt még egy kisebb, de annál érdekesebb cél: üzenetet vinni más csillagrendszerek értelmes lényeinek.

Egy kozmikus „születésnap”

Egy kozmikus „születésnap”Amíg az ősemberek a kőkorban zsákmányukra vadásztak és barlangokban találtak menedéket Afrikában, addig a távoli Nagy Magellán-felhőben egy, a Napunknál tizenhatszor nehezebb csillag élete egy hatalmas összeomlással ért véget.

Készül a starta az új röntgentávcső

Készül a starta az új röntgentávcsőA NASA új röntgencsillagászati műholdja, a NuSTAR március közepén indulhat Pegasus-XL rakétával.

Föld méretű bolygók egy Naphoz hasonló csillag körül

Föld méretű bolygók egy Naphoz hasonló csillag körülA NASA exobolygóvadász űrteleszkópjával felfedezett Kepler-20e és Kepler-20f kis kőzetbolygó, de igen forró, a csillagának közvetlen közelében keringő égitest.

Kepler-22b: exobolygó a lakhatósági zónában

Kepler-22b: exobolygó a lakhatósági zónábanAz amerikai Kepler-űrtávcső legújabb bolygófelfedezettje csak alig két és félszer akkora sugarú, mint a Föld, és a Naphoz hasonló csillag körül kering.

Nobel-díj a gyorsulva táguló univerzumért

Nobel-díj a gyorsulva táguló univerzumértA 2011-es fizikai Nobel-díjat megkapó kutatók felfedezésüket a Hubble-űrtávcső segítségével tették.

A Juno visszanéz

A Juno visszanézAz augusztus elején a Jupiterhez indított amerikai űrszonda 9,5 millió km távolságból fényképezte a Föld-Hold kettőst.

Nem barnák, de hidegek is lehetnek a barna törpék

Nem barnák, de hidegek is lehetnek a barna törpékA méretükben a bolygók és a csillagok közé eső égitestek színe a felszíni hőmérsékletüktől függően eltér. A WISE infravörös űrtávcsővel olyan Y típusú törpéket találtak, amelyek leghidegebbike csupán 25 Celsius-fokos.

Úton a Juno a Jupiter felé

Úton a Juno a Jupiter feléA Naprendszer legnagyobb bolygójának eredetét, fejlődését kutató amerikai űrszonda ma indult, és 2016-ban áll majd pályára a Jupiter körül.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Összesen 420 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024