Három ország – Oroszország, az Amerikai Egyesült Államok és Japán – egy-egy űrhajósával a fedélzetén elindult a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé a legújabb orosz űrhajó.
Miután az Endeavour űrrepülőgép elhagyta a Nemzetközi Űrállomást, a szokásoktól eltérően újra megközelítette. Ezúttal egy újfajta lézeres navigációs berendezést próbáltak ki.
A Space Shuttle nyugdíjazása után nem biztos, hogy nagyon sokáig űrrepülőgép nélkül marad majd az Amerikai Egyesült Államok. Igaz, a Dream Chaser névre hallgató jószág szerényebb paraméterekkel büszkélkedhet majd, mint a nagy előd, a Shuttle.
Két újonc orosz kozmonauta és egy veterán amerikai asztronauta indult az űrállomásra a Szojuz TMA-21 űrhajóval, amelyet a közelgő 50 éves évforduló alkalmából Gagarinról neveztek el. Tíz nappal eltolták az Endeavour startját.
Hétfői rejtvénykérdésünkben azt kellett kitalálni, hogy hol repült a Nemzetközi Űrállomás (ISS) a Leonardo modul csatlakoztatása idején, és mi látszott épp akkor alatta, a Földön.
Az Endeavour épségben hazatért legutolsó űrutazásáról. De előtte még az Atlantis utolsó alkalommal megérkezett a 39A indítóállásra. A Space Shuttle programból már csak a záróakkord, az STS-135 repülése van hátra.
Az Endeavour legénysége sikerrel teljesítette mind a négy tervezett járművön kívüli tevékenységet. A legfiatalabb madárka a holnapi napon leválik a Nemzetközi Űrállomásról, és elindul – legutoljára – hazafelé.
Zajlik az élet az űrrepülőgépek háza táján. Barack Obama családjával megtekinti az STS-134 felszállását. Valamint végre-valahára hivatalosan is megvan a financiális keret az STS-135 lerepülésére.
Az Endeavour űrrepülőgép megérkezett a 39A jelű indítóállásba, hogy az STS-134 küldetés keretében még egyszer, utoljára útra keljen a végtelen világűrbe.
Az űrrepülőgép szerda délutáni visszatérését a Földre a Galileo Webcast közvetítése jóvoltából magyar szakkommentátorokkal, sőt élő houstoni jelentkezéssel élvezhetik.