Szeptember végén Luca Parmitano olasz ESA-űrhajós bejelentette következő küldetése tudományos programja nevét: Beyond. Csak az a kérdés, mikor hajthatja végre.
Az űrállomáson történő virtuális barangolás során mindenki ellenőrizheti, hogy mi a helyzet a kozmikus sugárzás dózisával az európai Columbus kutatómodulban.
Bajkonurból egy orosz, egy amerikai és egy német űrhajóssal elindult a Nemzetközi Űrállomás felé a Szojuz MSZ-09 űrhajó. Magyar sugárdózismérő műszert is visznek magukkal.
Csak néhány évtizede ismerjük a zivatarok fölött kialakuló légköri fényjelenségeket. Ezek megfigyelését célozza az ESA új, a Columbus modulra került műszere.
A japán teherűrhajóval már megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az az európai berendezés, amelynek fontos szerepet szánnak az űrhajósok életfenntartó rendszerében.
Napjainkra a Galileo műholdas navigációs rendszer a teljes konstelláció megközelítésével elérte azt a fejlettségi szintet, ami már a GPS-szel való közös használatot is lehetővé tette.
Mire megérkezett az ISS-re az űrállomás második európai parancsnoka, már ki is jelölték a harmadikat, akire ezúttal nem kell csaknem egy évtizedet várni.
Tízéves lesz a Columbus modul, újra európai parancsnoka lesz az ISS-nek, Merkúr-szonda indul, kiépül a Copernicus első lépcsője és a teljes Galileo rendszer.
Alig született meg minden partner döntése az ISS 2024-ig történő fenntartásáról, máris szóba került a további folytatás kérdése. Megoszlanak a vélemények, sürgős-e a döntés.