Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Idegen civilizációk? Cikkek: 61 - 80

SETI Műhely: nyilvános beszélgetés az ELTE-n

SETI Műhely: nyilvános beszélgetés az ELTE-nA 2009. március 23-i rendezvény a hipotetikus idegen civilizációknak szóló üzenetküldéssel, egy kapcsolatfelvétel lehetséges hatásaival és a jelenlegi kutatások egyes technikai kérdéseivel foglalkozik. A rövid, néhány perces vitaindítókat követően a témákat kerekasztal-beszélgetés során tárgyaljuk meg alaposabban.

361? Tényleg?

361? Tényleg? Egy most közzétett számítás szerint a Tejútrendszerben minimum 361 és maximum 37,964 magasan fejlett civilizáció található. Ami leginkább arra jó, hogy lejárassa a SETI-t.

Próbálkozásaink története

Próbálkozásaink története Az emberiséget évszázadok óta foglalkoztatja, hogy egyedül vagyunk-e a Világmindenségben, és az üzenetküldés gondolata sem éppen új.

A SETI fogalmi problémái

A SETI fogalmi problémáiImmár magyarul is olvasható Almár Iván űrkutató-csillagász 2008 októberében a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszus SETI II. Szimpóziumán tartott nyitóelőadása. Ebben négy, a SETI-vel kapcsolatos fő problématípus van kiemelve.

REJTVÉNY: Arecibo

REJTVÉNY: Arecibo A SETI-kutatások egyik híres eszköze az arecibói rádióteleszkóp, amellyel kapcsolatban mostani kérdésünket feltesszük. A helyesen válaszolók egyike ismét egy Typotex-könyvet nyerhet.

Egy emberöltőn belül felfedezzük őket?

Egy emberöltőn belül felfedezzük őket? Egy vezető amerikai SETI-kutató szerint az Allen Telescope Array (ATA) segítségével még 2030 előtt megtaláljuk az idegen civilizációk létének nyomait.

Idegen civilizációk közgazdasága?

Idegen civilizációk közgazdasága?Elképzelhető, hogy teljesen máshogy kellene keresni az esetleges idegen civilizációk jeleit, mint ahogyan eddig tettük. Ugyanis a jelküldésnek mindig vannak költségei.

Nyelvem, nyelvem, mondd meg nékem...

Nyelvem, nyelvem, mondd meg nékem... Egy brit kutató olyan számítógépes programot fejleszt, amely reményei szerint képes lesz felismerni, hogy egy jelsorozat nyelv-e – még akkor is, ha az idegen eredetű.

Kopernikusz és a földönkívüliek

Kopernikusz és a földönkívüliekEgy princetoni fizikus úgy gondolja, hogy azért nem bukkantunk rá eddig az idegenek tevékenységének jeleire, mert minden bizonnyal az egyik (ha ugyan nem a) legfejlettebb civilizáció vagyunk, és a többiek technikailag átlagosan egyáltalán nem fejlettebbek nálunk.

Küldjünk, vagy csak kutassunk?

A Természet Világa szeptemberi számában egy hosszabb interjú jelent meg Almár Ivánnal a SETI kutatás néhány fontos kérdéséről.

Schiaparelli és a marscsatornák: egy nem kerek évforduló

Schiaparelli és a marscsatornák: egy nem kerek évforduló 174 évvel ezelőtt, 1835. március 14-én született a 19. század egyik legnagyobb észlelő csillagásza, aki aztán jelentős szerepet játszott abban is, hogy az emberiség hosszú időn keresztül hitt az értelmes marsi élet létezésében.

Távolság, élettartam, Drake-formula

Távolság, élettartam, Drake-formula Egy most közzétett tanulmány szerint esetleg annak ellenére sem észleljük az idegen civilizációk létét, hogy jó néhány található belőlük a Tejútrendszerben. A következtetés a Drake-formula egy módosított változatát használja, de legfeljebb abban lehetünk biztosak, hogy semmit sem tudunk.

Mindent megváltoztatna?

Mindent megváltoztatna? George Dyson amerikai tudománytörténész szerint mindent megváltoztatna, ha sikerülne „földönkívüli élet, földönkívüli értelem vagy földönkívüli technológia” létezését felfedeznünk.

Elhunyt Cocconi

Elhunyt CocconiGiuseppe Cocconi olasz származású amerikai fizikus annak a cikknek a társszerzője volt, amelynek megjelenése ma az idegen civilizációk utáni modern kutatás kezdőpontjának számít. 94 éves korában halt meg.

A Dyson-szféra nyomában - infravörös tartományban

A Dyson-szféra nyomában - infravörös tartománybanA hipotetikus asztromérnöki tevékenység legismertebb példái közé tartoznak a Dyson-szférák. Egy mostani elképzelés szerint az Infrared Astronomical Satellite (IRAS) adatbázisa nyújthatna segítséget a megtalálásukhoz.

PROGRAMAJÁNLÓ: Hol tart ma a SETI?

November 10-én, hétfő délután a SETI aktuális kérdéseiről lesz szó egy budapesti rendezvényen. A beszélgetés első felében az idei Nemzetközi Világűrkongresszus SETI-szekciójának megállapításai kerülnek előtérbe, ezt egy kötetlen beszélgetés követi majd a közönséggel.

A SETI Műhely első nyilvános beszélgetése

A SETI Műhely első nyilvános beszélgetéseA SETI Műhely az első olyan, tudományos kutatókból és ismeretterjesztő szakemberekből álló szerveződés Magyarországon, amely az idegen civilizációkkal kapcsolatos kérdések tanulmányozására jött létre. A Műhely tagjai néhány, a területtel kapcsolatos problémát most novemberben egy nyilvános beszélgetés során járnak majd körül.

LUT: minden gondolkodó lénynek?

LUT: minden gondolkodó lénynek?Almár Iván űrkutató csillagász tartotta idén Glasgow-ban a Billingham Cutting-Edge Lecture-t, melynek az a célja, hogy előre mutató problémákra irányítsa rá a figyelmet a SETI-vel kapcsolatos kutatásokon belül. Az egyik, Almár által felvetett kérdés az volt, hogy vajon mely kifejezések/fogalmak lehetnek azok, amelyek minden értelmes lény repertoárjában megtalálhatóak.

Hiteltelenné válhat-e a SETI?

Hiteltelenné válhat-e a SETI? Újabb javaslat született arra, hogy milyen típusú jeleket kellene keresnünk, ha idegen civilizációkra akarunk bukkanni. Ez a javaslat azonban lehet, hogy egy olyan tendenciába illik bele, amely a SETI tudományos hitelességének megszűnéséhez vezet.

Ha robotok, akkor nem kommunikálnak?

Ha robotok, akkor nem kommunikálnak?Steven Dick amerikai tudománytörténész szerint a biológiai alapú értelmes lényeket immár majdnem mindenütt felváltották a robotok. Amiből ismét csak szerinte az következik, hogy túlságosan fejlettek ahhoz, hogy szóba álljanak velünk.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6
Összesen 118 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024