Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Időjárás és előrejelzése Cikkek: 181 - 200

Kínai sasszem, 36 ezer km magasból

Kínai sasszem, 36 ezer km magasbólAz év utolsó startjával állt pályára a Kaofen-4, amely geostacionárius pályáról 50 m-es felbontással kémleli majd Kínát és környékét.

Célegyenesben a Sentinel-3A

Célegyenesben a Sentinel-3APár nappal ezelőtt az európai Copernicus program legújabb műholdja, a mikrohullámú tartományban üzemelő Sentinel-3 sorozat első tagja befejezte első utazását.

Műholdakkal a tájfunok nyomában

Műholdakkal a tájfunok nyomábanAz ESA SMOS műholdja és két, amerikai, illetve japán társa betekintést nyújt a trópusi viharok születésébe, ami segítheti a szélsőséges tengeri időjárás előrejelzését.

Bajban a SMAP

Bajban a SMAPA talajnedvesség feltérképezésére készült amerikai műhold fő műszere mindössze két hónapnyi munka után felmondta a szolgálatot.

Gyarapodó jég az Arktiszon

Gyarapodó jég az ArktiszonAz arktiszi jégtakaró vastagságán is kimutatható volt, hogy a 2013-as nyár hűvösebb volt az előző évieknél.

Felhős bolygónk

Felhős bolygónkMegszokott látvány, hogy az űrfelvételeken a Föld felhős. De mennyire? Ezt számszerűsítették az Aqua műhold mérései alapján.

Közeleg a Meteosat-7 vége

Közeleg a Meteosat-7 végeA végleg kiöregedő európai geostacionárius időjárási hold 2017 tavaszán, közel húsz évnyi szolgálat után „temetői pályára” kerül.

Robbanó műhold

Robbanó műholdFebruár elején darabjaira esett egy 20 éve pályán levő amerikai katonai meteorológiai műhold.

Pályán a SMAP

Pályán a SMAPElindult Kaliforniából a NASA talajnedvesség-felmérő műholdja.

Só és éghajlat

Só és éghajlatAz óceánok globális áramlási rendszerének fenntartásában, és így az éghajlat alakításában a tengervíz hőmérséklete mellett fontos tényező a víz sótartalma. Ezt is évek óta vizsgálja az ESA SMOS műholdja.

Az utolsó Zenyit?

Az utolsó Zenyit?Úgy fest, az orosz Elektro-L2 meteorológiai műhold volt az utolsó, amelyet Zenyit hordozórakétával állítottak pályára.

Bolygónk az űrből (9) – A talaj nedvességtartalma

Bolygónk az űrből (9) – A talaj nedvességtartalmaKözel hét éve kezdett sorozatunkat hosszú idő után új résszel folytatva, most bemutatjuk a Föld globális talajnedvesség-térképét.

„Vízirakéták” a NASA-nál?

„Vízirakéták” a NASA-nál?Még nem... de a klímaváltozással együtt járó tengerszint-emelkedés az elkövetkezendő évtizedek során érzékenyen érintheti a partok közvetlen közelében levő amerikai indítóhelyeket.

Egy szelet cirrus

Egy szelet cirrusA jellemzően 5000 m feletti magasságban kialakuló pehelyfelhőket űreszközökkel is vizsgálják.

Meteorológiai és távközlési hold Ariane-5-tel

Meteorológiai és távközlési hold Ariane-5-telSzerdán egyszerre állt pályára a legújabb európai Meteosat és egy brazil televíziós műsorszóró műhold.

A Föld 50 éve és ma

A Föld 50 éve és maA Föld Napját idén a NASA egy fél évszázad különbséggel készült felvételpárral köszöntötte, visszaemlékezve egyúttal a műholdas földmegfigyelés ötven évvel ezelőtti kezdeteire.

Új NOAA fejlesztések

Új NOAA fejlesztésekA NOAA két legújabb műholdja mellett két új sorozat első darabjai is épülnek. Továbbfejlesztik a műholdas mentőrendszert is.

Az ESA földmegfigyelési tervei (2. rész)

Az ESA földmegfigyelési tervei (2. rész)Az ESA saját földmegfigyelő küldetéseit szolgáló műholdak az Earth Explorers sorozatban készülnek, a műholdak feladata pedig az ESA „élő bolygó” (Living Planet) programjába illeszkedik.

Ciklonpár

CiklonpárNem ritkaság, de a világűrből fényképezve szép látványt nyújt az Indiai-óceán felett örvénylő két, egymáshoz közeli tájfun felhőzete.

MEGFEJTÉS: Európa és az időjárás

MEGFEJTÉS: Európa és az időjárásVégéhez ért rejtvénysorozatunk, itt a megfejtés és a Természet Világa Európával a világűrben című különszámának utolsó nyertese.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Összesen 376 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024