Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Katasztrófák ellen Cikkek: 101 - 120

Vízállásjelentés

VízállásjelentésNémet kutatók módszerével, kizárólag műholdas altiméteres mérések alapján – földfelszíni mérések nélkül is – előrejelezhető a vízállás.

Gátszakadás Brazíliában

Gátszakadás BrazíliábanA pénteki ipari katasztrófa nyomai Sentinel-2 műholdképen.

Norvégia mozgásban

Norvégia mozgásbanAz országban november óta Sentinel-1 adatokon alapuló, műholdradar-interferométeres technikával készült felszínmozgási adatbázis áll a felhasználók rendelkezésére.

Marokkói (kém)műhold Vega rakétával

Marokkói (kém)műhold Vega rakétávalAz észak-afrikai ország új földmegfigyelő műholdját Francia Guyanából állították pályára Vega rakétával.

SAOCOM-1A

SAOCOM-1AArgentína radaros földmegfigyelő műholdja Falcon-9 rakétával indult Kaliforniából, ahol most először szállították le szárazföldre az első rakétafokozatot.

Űr-KRESZ születik

Űr-KRESZ születikTrump elnök harmadik űrpolitikai rendelete (SPD–3) tervbe veszi a világűr közlekedési szabályainak lefektetését, ami az űreszközök egyre növekvő száma miatt szükséges.

Vulkánkitörés az űrből

Vulkánkitörés az űrbőlMájusban gyakran szerepelt a hírekben a Hawaii-n működő Kilauea tűzhányó. A pusztító kitörés és hatása több különböző műhold felvételei és mérései alapján a világűrből is követhető.

Honnan tudták, hol esett le?

Honnan tudták, hol esett le?Április 2-án, magyar idő szerint kora hajnalban megsemmisült a sűrű légkörben a Tienkung-1 kínai űrállomásmodul.

NEO-hírek

NEO-hírekA felfedezett kisbolygók (és még azoknál is kisebb testek) száma örvendetesen gyarapszik. Még jobb hír, hogy belátható időn belül egyik sem veszélyeztet bennünket.

Halálos földcsuszamlás

Halálos földcsuszamlásA természeti katasztrófa több mint 1100 halálos áldozatot követelt. Kiváltó oka a heves esőzés, de súlyosságát két, a műholdfelvételek alapján jól azonosítható tényező fokozta.

Az Agung alatt

Az Agung alattAmikor az Indonéziához tartozó Bali szigetén 2017-ben kitört az Agung nevű vulkán, megkezdődtek a kutatások, hogy miért aktivizálódott több mint 50 év elteltével újra ez a tűzhányó.

Rossz idő ellen űrtávcső

Rossz idő ellen űrtávcsőEgyre több, a Földet potenciálisan fenyegető kisbolygót sikerül felfedezni. Kivéve, ha rossz az idő. A megoldást a NEOCam űrtávcső jelentheti.

Az Etna kitörése

Az Etna kitöréseA Pléiades-1B műhold fél méteres felbontású felvételén a szicíliai vulkán decemberi kitörése.

Olajfolt Korzikánál

Olajfolt KorzikánálAz olaj két teherhajó összeütközése miatt került a Földközi-tengerbe. A hosszan kanyargó olajfoltot a Sentinel–1 műholdak is követték.

Halad a Hera tervezése

Halad a Hera tervezéseAz első küldetés egy kettős kisbolygóhoz, amely egyben Európa hozzájárulása egy nagyszabású bolygóvédelmi kísérlethez.

Ismét kisbolygónap

Ismét kisbolygónapEgy nem is olyan régi világnap, amely a kisbolygó-becsapódások veszélyeire igyekszik felhívni a figyelmet, az 1908-as Tunguz-esemény 110. évfordulóján.

Földcsuszamlások előrejelzése

Földcsuszamlások előrejelzéseA NASA műholdas adatait használó számítógépes modellel 30 percenkét el tudják készíteni a Föld fölcsuszamlás-veszélyeztetettségi térképét.

Latin-amerikai körkép

Latin-amerikai körképA közelmúlt több sikeres projektje után idén két latin-amerikai műhold állhat pályára: egy argentin–olasz rendszer első tagja és Costa Rica első műholdja.

Pályán az első spanyol radarhold

Pályán az első spanyol radarholdFalcon-9 rakétával Kaliforniából indították poláris pályára a Paz műholdat.

Marokkói műhold indult

Marokkói műhold indultA Franciaországban épült 1100 kg-os földmegfigyelő űreszközt európai Vega rakétával indították Kourouból.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 353 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024