Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Katasztrófák ellen Cikkek: 141 - 160

Kínai és argentin műholdak indultak

Kínai és argentin műholdak indultakA nagyobb kínai és a két kisebb dél-amerikai távérzékelő műhold poláris napszinkron pályáról figyeli majd a Földet.

Mérsékelt veszély

Mérsékelt veszélyAz újabb vizsgálatok alátámasztják, hogy a Földet fenyegető komoly becsapódások ritkák, a kisebbeknél viszont van remény az ellenintézkedésekre.

Égő olajtározók Líbiában

Égő olajtározók LíbiábanMűholdfelvételeken is látszanak a több száz kilométeren át terjedő fekete füstfelhők.

Bolygónk az űrből (9) – A talaj nedvességtartalma

Bolygónk az űrből (9) – A talaj nedvességtartalmaKözel hét éve kezdett sorozatunkat hosszú idő után új résszel folytatva, most bemutatjuk a Föld globális talajnedvesség-térképét.

Űrtechnika a katasztrófavédelem szolgálatában

Űrtechnika a katasztrófavédelem szolgálatában15 éve jött létre az a nemzetközi megállapodás, amelynek értelmében a távérzékelő műholdak üzemeltetői térítésmentesen feldolgozott adatokkal látják el a katasztrófa sújtotta országok hatóságait.

A chilei földrengés hatása

A chilei földrengés hatásaA Sentinel-1A műhold radaros mérései alapján feltérképezték, hogyan deformálódott a földkéreg a szeptemberi nagy chilei földrengés nyomán.

Öt brit műhold egy indiai rakétával

Öt brit műhold egy indiai rakétávalFöldmegfigyelés, űrszemét-eltakarítás – ilyen feladatokkal készültek a kis műholdak, amelyeket egy PSLV hordozórakéta állított pályára.

A nepáli földrengés hatása a felszínre

A nepáli földrengés hatása a felszínreAz európai Sentinel-1A radaros földmegfigyelő műhold méréseiből kiderül, hol mennyivel mozdult el a felszín.

Figyelnek a veszélyre

Figyelnek a veszélyreLétrejött az a két nemzetközi szervezet, amelyik figyelemmel kíséri a Földet fenyegető égitesteket és ajánlásokat tehet a veszély elhárításának módjára.

Villarrica a Sentinel-1A-val

Villarrica a Sentinel-1A-valVörös riasztást adtak ki Chile déli részén a Villarrica vulkán március 3-i kitörése után. Több ezer lakost kellett kitelepíteni a környező területekről.

Nemzetközi kisbolygónap

Nemzetközi kisbolygónapMár nem is először, hanem másodszor. A Tunguz-esemény évfordulóján így akarják a közvélemény figyelmét a kisbolygókra irányítani.

Rohamosan szaporodó kisbolygók

Rohamosan szaporodó kisbolygókJó hír, hogy az igazán veszélyes földközeli kisbolygók pályáját már ismerjük. Igaz, a kisebbek még milliószámra rejtőzhetnek az űr mélyén, de ezek kevésbé veszélyesek.

Kínai sasszem, 36 ezer km magasból

Kínai sasszem, 36 ezer km magasbólAz év utolsó startjával állt pályára a Kaofen-4, amely geostacionárius pályáról 50 m-es felbontással kémleli majd Kínát és környékét.

Műholdakkal a tájfunok nyomában

Műholdakkal a tájfunok nyomábanAz ESA SMOS műholdja és két, amerikai, illetve japán társa betekintést nyújt a trópusi viharok születésébe, ami segítheti a szélsőséges tengeri időjárás előrejelzését.

Valami visszatér november 13-án

Valami visszatér november 13-ánEgy 1-2 méter körüli, kis sűrűségű, feltehetően üreges test tart a Föld felé. Bajt biztos nem okoz, de látványos és a tudományos megfigyelések számára érdekes lehet.

Hullámok a Himalája alatt

Hullámok a Himalája alattMűholdas gravimetriai adatok segítségével a kutatók kiderítik, mi van a földkéreg legmélyebb rétegében, 80 kilométerrel a Tibeti-fennsík alatt.

Törmelékfelhő poláris pályákon

Törmelékfelhő poláris pályákonÉvtizedekig keringhetnek a Föld körül a februárban felrobbant amerikai műhold kisebb-nagyobb darabjai.

Orosz kisbolygóészlelések

Orosz kisbolygóészlelésekA cseljabinszki meteorit óta Oroszország is egyre nagyobb erőkkel keresi a földközeli égitesteket. Közepes távcsövek meglévő hálózata mellé egy újabb, nagyobb műszer is készül.

Rekordszámú földközeli kisbolygót találtak tavaly

Rekordszámú földközeli kisbolygót találtak tavalySikeres a földközeli égitestek keresésére átállított NEO-WISE műhold, de a fenyegető égitestek döntő hányadát a földi távcsövekkel fedezik fel.

Űrszemét-modellezések és -megfigyelések

Űrszemét-modellezések és -megfigyelésekFranciaországban laboratóriumban modellezik a Föld körüli pályán bekövetkező ütközések hatását, Oroszország nemzetközi megfigyelő-hálózatot működtet.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 353 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024