Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Katasztrófák ellen Cikkek: 221 - 240

Egy földrengés és szökőár anatómiája (3. rész)

Egy földrengés és szökőár anatómiája (3. rész)Japánban az épületeket úgy tervezték és építették, hogy ellenálljanak a nagyobb földrengéseknek is. A mostani katasztrófa legnagyobb részét a rengés által keltett szökőár és az általa magával sodort törmelékek okozták.

Egy földrengés és szökőár anatómiája (1. rész)

Egy földrengés és szökőár anatómiája (1. rész)Cikksorozatunkban a 2011. márciusi 9.0 magnitúdójú Tōhoku földrengés és az azt követő szökőár hátteréről, eseményeiről olvashatnak, sok űrkutatási vonatkozással. Az első részben a kiváltó okot, a kéregmozgást ismerhetik meg.

Így mozog a földkéreg alattunk: az oroszlányi földrengés háttere

Így mozog a földkéreg alattunk: az oroszlányi földrengés háttereHihetetlennek tűnhet, hogy a Földtől több mint 20 ezer km-re lévő és közel 14 ezer km/óra sebességgel száguldó műholdak azok, amelyekkel közvetlenül a talpunk alatt lévő földkéreg számunkra érzékelhetetlenül lassú mozgásai kimutathatók és feltérképezhetők, de így van!

A vörösiszap-katasztrófa helyszíne légifotókon

A vörösiszap-katasztrófa helyszíne légifotókonAz Interspect elérhetővé tette a 2010 októberében bekövetkezett súlyos vörösiszap-katasztrófa légi távérzékeléssel nyert nagyfelbontású állományait és a katasztrófához kapcsolódó információkat.

Az innovatív EO-1 műhold tíz éve (3. rész)

Az innovatív EO-1 műhold tíz éve (3. rész)Az ALI (Advanced Land Imager) detektort azért építették, hogy megalapozzák a régebbi amerikai Landsat földmegfigyelő műholdak technológiájának megújítását.

Műholdradaros vizsgálatok: létezik ilyen? (3. rész)

Műholdradaros vizsgálatok: létezik ilyen? (3. rész)Évi 1-2 cm-es elmozdulás egy gát esetén nem túl kicsi? Mit mutatnak az állandó szórópontú műholdradar-interferometriát alkalmazó vizsgálatok Hollandiában, a gátak országában?

Évek óta süllyedt az ajkai vörösiszap-tározó gátja

Évek óta süllyedt az ajkai vörösiszap-tározó gátjaMűholdas radarfelvételek feldolgozása során feltárult a vörösiszap-tározó október 4-én átszakadt gátjának múltja – egyelőre 7 és fél évre visszamenően.

Vörösiszap-katasztrófa: újabb űrfelvételek

Vörösiszap-katasztrófa: újabb űrfelvételekAz eddigi legjobb, fél méteres felszíni felbontású műholdképek az ajkai timföldgyár vörösiszap-tározójának átszakadt gátjáról és a katasztrófa által közvetlenül érintett településekről.

A vörösiszap-katasztrófa műholdképeken

A vörösiszap-katasztrófa műholdképekenTöbb ember halálát, még többek sérülését, hatalmas anyagi és környezeti kárt okozott, hogy az ajkai timföldgyár egyik zagytározójának a fala átszakadt.

Hőség Oroszországban

Hőség Oroszországban2010 nyarán Oroszországban többféle súlyos természeti csapással kell megküzdeni.

Egy földrengés és szökőár anatómiája (2. rész)

Egy földrengés és szökőár anatómiája (2. rész)Pontosan hogyan zajlott 2011. március 11-én a Japán partjai mellett bekövetkezett 9.0 magnitúdójú földrengés?

Lézerrel az űrszemét ellen

Lézerrel az űrszemét ellenViszonylag olcsón, kisebb teljesítményű földi lézerekkel is lehetne csökkenteni az alacsony pályákon keringő hulladék mennyiségét – állítja egy új tanulmány.

Az első francia mikroműhold vége

Az első francia mikroműhold végeA 2004 óta repülő DEMETER a földi ionoszféra zavarait kutatta. Decemberben állították le, januárban pedig elkezdték „biztonságba helyezni”.

Az innovatív EO-1 műhold tíz éve (4. rész)

Az innovatív EO-1 műhold tíz éve (4. rész)Az EO-1 egy „gondolkodó műhold”, mégis a NASA egyik legolcsóbb földmegfigyelő űreszköze.

Mexikó távközlési műholdrendszert rendelt

Mexikó távközlési műholdrendszert rendeltA közép-amerikai ország kormánya egymilliárd dolláros megbízást adott a Boeing cégnek három mesterséges hold és a hozzájuk tartozó földi kiszolgáló hálózat létrehozására.

Műholdradaros vizsgálatok: létezik ilyen? (1. rész)

Műholdradaros vizsgálatok: létezik ilyen? (1. rész)Nemrég egy olyan tudományos eredményről adtunk hírt, amely az átszakadt ajkai vörösiszap-tározó elmúlt közel nyolc évi folyamatos mozgását bizonyította utólag, műholdradaros mérések alapján. Miről is van szó? Mennyire megbízható ez a technika? Hol tart az alkalmazása? Lehetne-e hasonló vizsgálatokat végezni máshol? A felmerült kérdéseket igyekszünk megválaszolni.

Időutazás a vörösiszap-tározónál

Időutazás a vörösiszap-tározónálVajon a műholdak láthatták-e előre az ajkai timföldgyár tározójának esetleges mozgását? Egyáltalán hogyan lehet olyan adatokhoz jutni, amelyek alapján ezt el lehet dönteni?

Amerikai űrfelvétel a vörösiszap-katasztrófáról

Amerikai űrfelvétel a vörösiszap-katasztrófárólA mai nap képe a NASA földmegfigyeléssel foglalkozó honlapján a Kolontár és Devecser környékéről készült új műholdfelvétel.

Műholdas segítség az árvízi mentésben

Műholdas segítség az árvízi mentésbenPakisztán területének közel egyharmadát, a lakosok közül 20 millió embert érintett a legutóbbi hatalmas árvíz.

Füst Moszkva körül

Füst Moszkva körülKözép-Oroszország és a főváros környéke az eddigi legforróbb júliusát éli. Moszkva környékén több helyen erdőtüzek vannak.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 353 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024