Július 16-án erős földrengés rázta meg Japánt, Tokiótól 250 kilométerre északnyugatra. A földfelszín függőleges irányú elmozdulását napokon belül pontosan kimutatták a Daichi műhold radarképei alapján.
Az idei ötödik indításával Kína egy újabb földmegfigyelő mesterséges holdat állított pályára. Egy nappal előbb Kína is csatlakozott ahhoz a nemzetközi megállapodáshoz, amely katasztrófák esetén ingyenes műholdas adatokat biztosít.
Tavaly az év második felétől átlagosan havonta egyszer szétdarabolódott egy-egy Föld körüli pályán keringő űreszköz, teleszórva környezetét veszélyes törmelékkel.
A napokban világszerte megemlékeznek a szomorú eseményről. Annak idején ez volt az első alkalom, hogy kereskedelmi távérzékelő mesterséges hold által készített képet használjon fel a média egy esemény igazolására.
Közép-európai idő szerint a január 24-re virradó éjszakán pályára állt a legújabb japán földmegfigyelő műhold. A JAXA űrügynökség legújabb „gyermeke” akár 1 : 25 000 arányú térképezést is lehetővé tesz.
A műholdas mérési technika fejlődésével immár lehetséges, hogy a nagy földrengések nyomán a földi gravitációs erőtérben utólag bekövetkező helyi változásokat kimutassák.
Egy 2000 óta élő nemzetközi megállapodás alapján természeti katasztrófák esetén világszerte űrfelvételeket hívhatnak sürgős segítségül. Most Magyarországon is sor került az egyezmény aktiválására.