Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Katasztrófák ellen Cikkek: 281 - 300

Olajszennyezés Korea partjainál

Olajszennyezés Korea partjainálAz Envisat radarképén jól látszik az elsüllyedt tankhajóból kiömlött olaj szétterjedő foltja.

Erdőtüzek Dél-Kaliforniában

Erdőtüzek Dél-KaliforniábanAz USA nyugati partjainál pusztító kiterjedt erdőtüzek a távérzékelő műholdak felvételeiről is követhetők.

Radarkép a japán földrengésről

Radarkép a japán földrengésrőlJúlius 16-án erős földrengés rázta meg Japánt, Tokiótól 250 kilométerre északnyugatra. A földfelszín függőleges irányú elmozdulását napokon belül pontosan kimutatták a Daichi műhold radarképei alapján.

Távérzékelő műhold Kínából

Távérzékelő műhold KínábólAz idei ötödik indításával Kína egy újabb földmegfigyelő mesterséges holdat állított pályára. Egy nappal előbb Kína is csatlakozott ahhoz a nemzetközi megállapodáshoz, amely katasztrófák esetén ingyenes műholdas adatokat biztosít.

Földrengés nyomán felszínemelkedés

Földrengés nyomán felszínemelkedésA csendes-óceáni Salamon-szigeteken április 2-án történt földrengés után a környező korallzátonyok egy része a vízfelszín fölé emelkedett.

2006 az űrszemét éve volt

2006 az űrszemét éve voltTavaly az év második felétől átlagosan havonta egyszer szétdarabolódott egy-egy Föld körüli pályán keringő űreszköz, teleszórva környezetét veszélyes törmelékkel.

Kaliforniai erdőtűz műholdképen

Kaliforniai erdőtűz műholdképenAz európai Envisat távérzékelő mesterséges hold képe a Dél-Kaliforniában október végén pusztított tűz messze terjedő füstjét mutatja.

Bármikor kitörhet a Merapi vulkán

Bármikor kitörhet a Merapi vulkánAz Indonéziában, Jáva szigetén található aktív tűzhányót műholdas távérzékelő eszközökkel is folyamatosan figyelik.

Húsz éve történt a csernobili reaktorbaleset

Húsz éve történt a csernobili reaktorbalesetA napokban világszerte megemlékeznek a szomorú eseményről. Annak idején ez volt az első alkalom, hogy kereskedelmi távérzékelő mesterséges hold által készített képet használjon fel a média egy esemény igazolására.

Újabb japán távérzékelő műhold

Újabb japán távérzékelő műholdKözép-európai idő szerint a január 24-re virradó éjszakán pályára állt a legújabb japán földmegfigyelő műhold. A JAXA űrügynökség legújabb „gyermeke” akár 1 : 25 000 arányú térképezést is lehetővé tesz.

A Katrina utóhatása

A Katrina utóhatásaA hurrikán által 2005-ben az USA déli államaiban letarolt erdők nettó szén-dioxid-kibocsátókká váltak.

Füstokádó vulkán Kamcsatkán

Füstokádó vulkán KamcsatkánEurázsia legmagasabb aktív tűzhányójából 10 km-es magasság fölé is feljut a vulkáni hamu.

Mentés műholdak segítségével

Mentés műholdak segítségévelBaj esetén gyorsabb és hatékonyabb lehet a mentőegységek risztása, koordinálása, ha műholdas távközlési csatornákat használnak.

Műholdradar- interferometria a földrengés után

Műholdradar- interferometria a földrengés utánMárcius 25-én Japánban erős földrengés volt. A felszín elmozdulását kimutatták a Daichi műhold radarmérései alapján is.

Földrengés és vulkáni aktivitás

Földrengés és vulkáni aktivitásAmerikai műholdas adatok arra utalnak, hogy a tavaly májusi nagy indonéziai földrengés nyomán a közelben működő vulkánok aktivitása megnövekedett.

Kisbolygó-megfigyelés radarral

Kisbolygó-megfigyelés radarralA Föld legkevésbé ismert, apró, szerencsétlen esetben mégis globális katasztrófát okozni képes kozmikus szomszédai a földközeli kisbolygók.

Újfajta földrengés-megfigyelési módszer

Újfajta földrengés-megfigyelési módszerA műholdas mérési technika fejlődésével immár lehetséges, hogy a nagy földrengések nyomán a földi gravitációs erőtérben utólag bekövetkező helyi változásokat kimutassák.

A tiszai árvíz műholdképeken

A tiszai árvíz műholdképekenEgy 2000 óta élő nemzetközi megállapodás alapján természeti katasztrófák esetén világszerte űrfelvételeket hívhatnak sürgős segítségül. Most Magyarországon is sor került az egyezmény aktiválására.

Tengeri örvények előrejelzése műholdakkal

Tengeri örvények előrejelzése műholdakkalA Mexikói-öbölben levő olaj- és gáztermelő fúrótornyokat időnként erős örvények, amolyan „tenger alatti hurrikánok” veszélyeztetik.

Új módszer egy régi természeti csapás ellen

Új módszer egy régi természeti csapás ellenA sáskajárások idején francia kezdeményezésre műholdas terminálokat vetnek be, amelyek révén felgyorsul és megbízhatóvá válik az információgyűjtés.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 353 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024